یک POS همراه

شاید روزی که “مارتین کوپر” مخترع تلفن همراه ،اولین تماس را در سال ۱۹۷۳ به وسیله این دستگاه برقرار کرد،به فکرش هم نمی رسید که در آینده تلفن همراه وظیفه ای فراتر از برقراری یک ارتباط تلفنی ساده را عهده دار بشه.هر چند که خودش هم اکنون نیز از یک تلفن همراه انرویدی استفاده می کند اما با این حال از پیچیده شدن اختراعش راضی به نظر نمی رسد. مسئله ای که با پیشرفت تکنولوژی Western union money order ، امری غیر قابل اجنتابه. در حال حاضر این وسیله غیر از مکالمه برای برخی نقش یه تلویزیون جیبی را داره،یا یه دوربین عکاسی دیجیتال، یا یه کنسول بازی، یا یه ویدئو پلیر و یا یه mp3 پلیر…برای بعضی ها هم مثل من یا مشتریان بانکها به واسطه نرم افزار همراه بانک،نقش یه بانک همراه را بازی می کنه…

و اما قصدم از موارد بالا اشاره به نقش نسبتا جدید تلفن های همراه در امور بانکی به عنوان یه دستگاه POS همراه بود.دی ماه سال گذشته ،به رونمایی یه سخت افزار جانبی در گوشیهای آی فون اشاره کردم که این گوشیها را تبدیل به دستگاه کارت خوان  می کرد. اما در همان ایام یه گجت مشابه همون سخت افزار به بازار عرضه شد. این قطعه همونطور که در تصویر می بینید یه کارت خوان مربع شکله که با اتصال به گوشی هوشمند شما عملیات دسترسی به حساب و خرید را انجام میده. ضمن اینکه در حال حاضر فقط در کشور آمریکا قابلیت عملیاتی شدن را داره و با ورود به عرصه جهانی باعث صرفه جویی مالی و زمانی  برای مشاغل مختلف خواهد شد. اما اینکه کدام بانک در ایران برای اجرای سیستمی و عرضه نرم افزار و سخت افزار این روش پیشقدم بشه ،نکته ایه که باید منتظر شد و دید.

http://www.shokri.ir/banknevesht/wp-content/themes/the-book/the-book/images/mohr1.gif

——————————————————————————————————————–

۳ Responses to “یک POS همراه”

 1. ارادتمند آقای شکری عزیز.
  قربان چه فایده که متأسفانه بنا به هر دلیلی در کشور ما از بخش کمی از این همه فواید تلفن همراه استفاده میکنه و به خاطر برخی خطوط قرمز و تحریم ها از بقیه این امکانات محرومیم!!
  (اون بزرگوار داخل عکس رو که فرمودید به فامیل یادم نیست، ولی بهترین سخنران حاضر در مجلس بود…)

  پاسخ به این نظر

 2. قربان ما عید پول نو میخوایم. کجا باید بریم بگیریم؟ جناب رئیس محترم بانک مرکزی که میفرمایند عیدی پول نو در اختیار بانکهاست برای مردم، کدوم بانک؟ کجا؟ چندین بانک مراجعه کردم و خبری نبوده.
  کاش آقای شکری یه مطلبی راجع به برداشتن صفر پول، پول نو و برنامه بانکها در عید و … مینوشتند ما منور بشیم. سرچ مفصل زدم ولی چیزی پیدا نکرد.:)
  ارادت شدید.

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @مصطفی معراجی,
  سلام جناب آقای معراجی..والله ما هم از این سخنان گهربار جناب رییس حسابی شاکی هستیم..میگن پول نو از خزانه بانک مرکزی بیرون میاد اما انشعابات توی مسیر توزیع ، نشتی زیاد داره!!!! امسال احتمالا فقط شعبه مرکزی توزیع داشته باشه.

  پاسخ به این نظر

پاسخی بنویسید