گفت‌وگوی منتشرنشده با دکتر خاوری، مدیر اسبق بانک ملی

سال گذشته در همین روزها بود که ماجرای معروف اختلاس ۳۰۰۰ میلیاردی علنی و رسانه ای شد و اولین اتفاق بعد از این قضیه استعفای دکتر خاوری مدیر عامل وقت بانک ملی بود.

بعد از یکسال اینبار خبرگزاری ایسنا از یه مصاحبه منتشر نشده از دکتر خاوری ، چند روز قبل از خروج از کشور پرده برداری کرده.

اینکه چرا این گفتگو تو این مدت منتشر نشده ، با مدیران خبرگزاری!

اما متن کامل گفتگو به نقل از “ایسنا”:

یک سال پیش در چنین روزهایی ماجرای سوءاستفاده مالی بزرگ که به اختلاس سه هزار میلیارد تومانی نیز معروف شد خبر اول رسانه‌ها بود. در این بین بیش از همه نام‌ بانک‌های صادرات و ملی مطرح می‌شد و نیاز بود که از مدیران این دو بانک جویای ماجرا شد.

 خبرنگار حوزه بانک ایسنا بعد از پیگیری‌هایی موفق شد در اوایل مهرماه سال ۹۰ با محمودرضا خاوری ـ مدیرعامل وقت بانک ملی ـ در محل دفتر وی دیداری داشته باشد و قرار شد ماحصل این گفت‌وگو در قالب مصاحبه‌ای تنظیم شده و البته پیش از انتشار به تایید وی برسد، اما یکی دو روز پس از انجام این گفت‌وگو خاوری از کشور خارج شد و با توجه به وقایع پس از آن انتشار مصاحبه نیز به تاخیر افتاد.

 ایسنا امروز و پس از یک سال از این ماجرا با هدف بررسی و نگاه مجددی بر آنچه در بزرگترین بانک کشور به وقوع پیوست، این گفت‌وگو را منتشر می‌کند. در همین جا برای انتشار دیدگاه‌های محمد جهرمی ـ مدیرعامل وقت بانک صادرات ـ که در این گزارش مواردی به ایشان منتسب شده اعلام آمادگی می‌شود.

 خاوری در این مصاحبه ضمن تاکید بر مبرا بودن بانک ملی از ماجرا تلاش کرد به شکل «فنی» نحوه ورود بانک به این «اختلاس» را توضیح دهد. او ادعا کرد که «اگر اشتباهی انجام شده منشا آن بانک ملی نبوده است.» هر چند که تاکید داشت که این ماجرا اختلاس نبوده بلکه نوعی سوءاستفاده مالی است.

 شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های سخنان خاوری به ادعای خودش به موضوع خبر نداشتن وی و اعضای هیات مدیره بانک بر می‌گردد که عنوان کرد مدیر امور مناطق آزاد بانک ملی و برخی مدیران شعبی که تنزیل اعتبارات را انجام داده بودند بدون کسب مجوز اقدام به این کار کرده‌اند کما اینکه حتی اگر هم درخواست مجوز می‌کردند با توجه به تاییدیه بانک صادرات حتما هیات مدیره با آن موافقت می‌کرد!

 خبرگزاری دانشجویان ایران طبیعتا در مقام تایید یا تکذیب سخنان و اظهارات خاوری نیست و قضاوت را درباره آنها علاوه بر خوانندگان به مراجع ذی‌صلاح واگذار می‌کند.

 همچنین امیدواریم همان گونه که بارها از سوی مسئولان قضایی و اقتصادی کشور از خاوری خواسته شده است، ایشان به کشور برگردد و خود پاسخگوی ابهام‌ها و سوالات بیشماری که درباره این پرونده وجود دارد، باشد.

 متن گفت‌وگو خبرنگار ایسنا با محمودرضا خاوری، ‌مدیرعامل سابق بانک ملی ایران

• آقای خاوری چگونه شد که پای بزرگترین بانک ایران به بزرگترین اختلاس بانکی ایران باز شد؟

 ـ متاسفانه این گرفتاری از سوی برخی همکاران بانکی بر ما تحمیل شد، در واقع بانک ملی ناخواسته در این ماجرا دخیل شده و بی گناه است.

 • مگر می‌شود اختلاسی سه هزار میلیارد تومانی انجام شود و کسی ناخواسته وارد آن شود؟

 ـ اگر بپذیریم این اتفاق اختلاس است پس نمی‌شود گفت غیر عمد بوده اما من معتقدم که این یک سوء استفاده مالی است تا اختلاس. چرا که در اختلاس پولی از بانک خارج شده و مابه‌ازایی ندارد اما در این موضوع فردی با جعل سند و سوءاستفاده توانسته مبالغ سنگینی را جابه‌جا کند. نکته بعدی هم این است که مبلغ کل مورد بحث حدود ۲۷۵۰ میلیارد تومان است که حدود هزار میلیارد آن دارای منشا است و حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان آن فاقد وجاهت قانونی است.

 • پس شما (بانک ملی) اسنادی را پرداخت (تنزیل) کرده‌اید که هیچ منشایی نداشته است؟

 ـ اجازه بدهید ابتدا درباره روند و چگونگی گشایش LC و تنزیل آن توضیحاتی بدهم تا دقیقا متوجه شوید که چرا می‌گویم ما ناخواسته وارد این ماجرا شده‌ایم. اعتبارات اسنادی در حال حاضر یکی از روش‌های مطمئن پرداخت در تجارت بین‌الملل است که بنا به تعریف، تعهد مشروط و غیرقابل برگشت بانک گشایش‌کننده اعتبار است. نبود اطمینان کامل بین خریدار و فروشنده در خریدهای داخل یک کشور یا خریدهای بین‌المللی موجب می‌شود که طرفین معامله، شخص ثالث، امین و معتبری را به عنوان حکم در روابط کاری بین خود قرار دهند و چه شخصی امین‌تر و معتبرتر از بانک و بانک‌ها؟ بدین صورت اعتبار اسنادی ایجاد می‌شود.

یک بانک از طرف خریدار (بانک خریدار) پس از شناسایی، اعتبارسنجی و حصول اطمینان از توانایی مشتری خود (خریدار) به ایفای تعهدات، اقدام به گشایش اعتبار اسنادی به نفع فروشنده می‌کند و به وسیله آن در مقابل فروشنده، تعهد پرداخت وجه کالا و یا خدمات را به عهده می‌گیرد. از این پس فروشنده با اتکا به چنین تعهد معتبری (اعتبار اسنادی صادره بانک) با خیال آسوده اقدام به تهیه و ارسال کالای موضوع قرارداد، می‌کند.

 پس از عمل به قرارداد و حمل کالا، با ارائه اسناد حمل مطابق با شرایط اعتبار به بانک مراجعه کرده و معادل ارزش اسناد ارائه شده پول دریافت می‌کند. چنانچه نوع قرارداد، فروش مدت‌دار باشد، فروشنده یا بایستی تا سررسید قرارداد تحمل کند و سپس به بانک خود برای دریافت پول مراجعه کند و یا می‌تواند به بانک خود مراجعه کرده و درخواست کند تعهد پرداخت مدت‌دار بانک صادرکننده اعتبار اسنادی توسط بانک فروشنده خریداری و تنزیل شود. در این حالت بانک فروشنده با توجه به چند فاکتور از جمله مبلغ، درجه اعتبار بانک گشایش‌کننده اعتبار و مواردی از این دست درخواست فروشنده را بررسی و تصمیم‌گیری می‌کند. ملاحظه می‌فرمایند که این اقدام اگرچه برای فروشنده هزینه‌هایی دارد اما می‌تواند کمک خوبی برای تامین نقدینگی فروشنده علی‌الخصوص واحدهای تولیدی کند.

 • یعنی روندی که بانک ملی در تنزیل انجام داده قانونی بوده است؟

 ـ با توجه به آنچه گفته شد و تطبیق آن با ماجرای پرسروصدای اخیر می‌توان چنین نتیجه گرفت که بانک خریدار صرفا با خریدار و بانک فروشنده صرفا با فروشنده در ارتباط است و هر یک از این دو بانک پس از اطمینان از ظرفیت و توان اعتباری مشتریان خود می‌توانند درخواست گشایش اعتبار و یا تنزیل آن را اجابت کنند که ما آنچه قانون وظیفه ما را تعیین کرده در مورد تنزیل روند عادی را طی کرده‌ایم.

 • با این حساب شما همچنان بانک صادرات را در این ماجرا مقصر می‌دانید؟

 ـ بله چرا که بانک صادرات اقدام به گشایش اعتبار و ایجاد تعهد کرده است و سایر بانک‌ها با اتکاء به چنین تعهد معتبری درخواست مشتریان خود را مبنی بر تنزیل تعهد پرداخت مدت‌دار پذیرفته‌اند. از سویی دیگر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هم صراحتا اعلام کرده که به بانک صادرات درباره مشتری متقاضی گشایش اعتبار هشدار داده است. حال چرا بانک صادرات بدون توجه به توان اعتباری مشتری خود و به خصوص هشدارهای بانک مرکزی بی‌تفاوت بوده و با ایجاد تعهدی به میزان حدود ۲۸۰۰ میلیارد تومان هفت بانک دولتی و خصوصی دیگر را نیز درگیر چنین ماجرای عجیبی کرده است، مطلبی است که بایستی مسئولان بانک صادرات پاسخگو باشند.

 • اما مدیرعامل بانک صادرات اعلام کرده که اعتبارات اسنادی صادر شده جعلی بوده‌اند و بانک‌های تنزیل کننده به‌خصوص بانک ملی باید مراقب می‌بودند که اشتباه نکنند مگر اینکه عمدا همراهی کرده باشند.

 ـ این چگونه جعلی است که هفت بانک کشور توانایی تشخیص آن را نداشته‌اند؟ توجه داشته باشید که ممکن است یک یا دو بانک توانایی تشخیص جعل اسناد را نداشته باشد اما با استناد به اینکه هیچ یک از هفت بانک درگیر توانایی تشخیص اسناد جعلی اعتبار را نداشته‌اند، می‌توان ادعای جعل را قویا رد کرد. مضافا اینکه اسناد بسیار جالبی از سوی بانک‌های درگیر منتشر شده است که ای کاش آقای جهرمی هم نگاهی به آن بیندازد و سپس اظهارنظر کند.

 • مثلا چه اسنادی؟ آیا شما هم سندی دارید؟

 ـ بله اسناد زیادی موجود است. (خاوری در اینجا مجموعه‌ای از نامه‌های ارسال شده از طرف بانک ملی و پاسخ‌های بانک صادارت را به خبرنگار ایسنا نشان داد). بر اساس این اسناد ملاحظه می‌کنید که بانک ملی نسبت به اخذ تمامی تاییدهای لازم اقدام کرده است. یعنی از طرفی اصالت اعتبار اسنادی از شعبه گروه ملی فولاد بانک صادرات که صادر کننده اعتبار بوده اخذ شده و از طرف دیگر تایید سر رسید و کانال پوشش وجه اعتبار سررسید از سوی بانک پوشش دهنده (صادرات) تایید شده است.

 • یعنی شما می‌گویید هم از شعبه‌ صادرکننده اعتبار که گروه ملی فولاد اهواز بانک صادرات است و هم از خود بانک صادرات صحت اسناد را تایید کرده‌‌اید؟

 ـ دقیقا همین طور است، در واقع ما از دو روش شعبه و بانک برای اخذ تایید و حصول اطمینان از اصالت اعتبارات اسنادی صادره بانک صادرات اقدام کرده‌ایم. این تایید دوگانه چیزی نیست جز اینکه بانک‌های تنزیل کننده تا چه حد به ضرورت حصول اطمینان از اصالت اعتبار آگاهی داشته و تا چه حد به وظایف خود به خوبی آگاه بوده و بدان عمل کرده‌اند.

 • آیا همین دو استعلام برای شما کافی بوده که این همه مبلغ را تنزیل کنید؟

 ـ نه شعبه ما به همین موضوع اکتفا نکرده و همان گونه که در اسناد می‌بینید و برخی هم مهر محرمانه خورده‌اند شعبه ما علاوه بر شعبه صادرکننده با سرپرستی منطقه آن شعبه نیز مکاتبه کرده و اقدام به احذ تایید کتبی اصالت اسناد صادر شده کرده است. این یعنی ما حتی در اقدامی فراتر از رویه جاری اعتبارات اسنادی اقدام به اخذ تایید اعتبار، سررسید پرداخت اعتبار و مبلغ قابل پرداخت در سر رسید از یکی دیگر از شعبه‌های بانک صادرات که نقش واسط پرداخت وجوه از شعبه گشایش کننده اعتبار به شعبه بانک ابلاغ کننده و تنزیل کننده دارد اقدام کرده‌ایم. با این توصیف آیا هنوز هم مشکلی در مورد اصالت اعتبارات اسنادی صادره توسط بانک صادرات می‌تواند وجود داشته باشد؟

 • آقای خاوری شما که مدیر با تجربه‌ای هستید چگونه به تنزیل این همه اسناد آن هم از طرف یک گروه خاص که خودتان می‌گویید تذکرهایی هم درباره آن داده شده اقدام کردید؟

 ـ ما یعنی من و اعضای هیات مدیره در جریان این تنزیل‌ها نبودیم. در واقع تنها اشتباه مدیریت امور مناطق آزاد بانک اینجاست که وقتی با چنین رقم‌هایی مواجه شده باید بر اساس روالی که ما در بانک داریم مجوز هیات مدیره را برای انجام آن دریافت می‌کرد کما اینکه آنها اقدام‌هایی قانونی دیگر که به آنها اشاره کردم را انجام داده بودند.

 • یعنی اگر از هیات مدیره و یا شما استعلام می‌کردند شما مخالفت می‌کردید؟

 ـ صادقانه می‌گویم خیر! چون اولا این اسناد بانک معتبری چون صادرات را پشت خود داشتند و ثانیا چه کسی در این شرایط حاضر است از یک سود ۲۰ درصدی تنزیل بگذرد؟

 • ظاهرا بیشترین تنزیل را شما انجام ‌داده‌اید؟ می‌شود بگویید مبلغ آن چقدر است؟

 ـ بله متاسفانه همین طور است. ما حدود ۱۱۶۰ میلیارد تومان از اسناد بانک صادرات را تنزیل کرده‌ایم.

 • پس با این حساب این پول از منابع بانک خارج شده و بازگشتی در کار نیست و به جمع مطالبات وصول نشده می‌پیوندد!

 ـ نه چرا برنگردد. در زمان سررسید بانک صادرات باید همه را پرداخت کند. ما به اعتبار بانک صادرات تنزیل کرده‌ایم.

 • اما ظاهرا گفته شده که بانک صادرات این اسناد را قبول ندارد و پولی را به بانک‌های تنزیل کننده پرداخت نمی‌کند.

 ـ این همان شبهه‌ای است که مدیرعامل محترم بانک صادرات اعلام کرده است. وی گفته که تعداد ۴۰ فقره از اعتبارات اسنادی گشایش شده قبلا پرداخت شده‌اند زیرا آن اعتبارات اسنادی جعلی نبوده‌اند اما سایر اعتبارات اسنادی جعلی است و به همین دلیل بانک صادرات آنها را پرداخت نمی‌کند. اگر این استدلال صحیح است جا دارد که آقای جهرمی به دور از هیاهوی تبلیغاتی و رسانه‌ای تفاوت اعتبارات اسنادی پرداخت شده را با اعتباراتی که ایشان ادعا می‌کنند جعلی هستند به صورت روشن بیان کند تا حداقل کارشناسان فن در این مورد به قضاوت بنشینند.

—————————————–

لینک مطلب در خبرگزاری “ایسنا”

http://www.shokri.ir/banknevesht/wp-content/themes/the-book/the-book/images/mohr1.gif

—————————————————————————————————-

۳۰ Responses to “گفت‌وگوی منتشرنشده با دکتر خاوری، مدیر اسبق بانک ملی”

 1. با سلام والا نمی دونم چی بگم ولی مطمئنم کار کار خودی بوده غریبه نمیاد از این کارها بکنه ……. دست خودی توی کار بوده ….
  وگرنه مال ایران رو این خودی ها دارند به یغما می برند …

  پاسخ به این نظر

  میرزا پرویز خان Reply:

  @ریحانه,
  خانم محترم، تو که نمی دونی چی بگی چرا اظهار نظر می کنی؟
  نظرات کارشناسیت را بگذار برای خودت

  پاسخ به این نظر

  علی Reply:

  @ریحانه, انصافا این جملتو یه بار بخون ببین خودت چیزی ازش میفهمی آخه مگه مجبوری نظر بدی!!!

  پاسخ به این نظر

 2. خداییش تا بودش وضع کارمندا بهتر از این بود

  پاسخ به این نظر

 3. ببین چه اسناد محکمی تو دستشه که با صراحت میگه اگر هم میدونستم مخالفت نمیکردم بازم میگم این مرد بی گناهه و حیف از ما که همچین مدیری رو از دست دادیم

  پاسخ به این نظر

  بی نام Reply:

  @علی,
  واقعا حیف!!!! میذاشتین یه چند ملیارد دیگه هم میبرد

  پاسخ به این نظر

  کریم Reply:

  @بی نام,
  تنها اتهام خاوری برنگشتن به کشوره..هنوز هیچ مقامی اتهام خروج اموال از کشور را را به خاوری نزده.اون وقت شمای به ظاهر انسان مترقی، تهمت دزدی میلیاردی را به خاوری میزنی.متاسفم برات

  پاسخ به این نظر

 4. خیلی سایت جالبی دارید خیلی خوشم اومد اگر امکان داره چندتا سایت برای راها و مراکز گردش گری هر شهر به همراه عکس از مکان های گردش گری معرفی کنید متشکرم(بچه های شهرک قدس زاهدی)

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @علیرضا,
  ممنونم..این کار ار باید تو اون یکی وبلاگ انجام بدم.آدرسش سمت راست وبلاگ هست.یه مدته داره خاک میخوره.

  پاسخ به این نظر

 5. نکنه می خواد برگرده دارید ماست مالی میکنید؟

  پاسخ به این نظر

  خالدی Reply:

  @من,
  خدا کنه برگرده تا معلوم بشه که دزدهای واقعی کیا بودند.
  خاوری یه تیکه جواهر بود.

  پاسخ به این نظر

  nemate Reply:

  @خالدی, تودیگه چقدرساده ای.عمرابذارن برگرده.اگه برگرده اونوقته که…

  پاسخ به این نظر

 6. یه دونه باشی خاوری

  پاسخ به این نظر

 7. دور نیست اون روزی که همه بفمهن این مرد یه مدیر لایق و کارامد بوده و از تمام این تهمتها مبرا بشه.
  من که برای سلامتیش دعا می کنم.

  پاسخ به این نظر

 8. ازت ممنونم که این مطلب در اختیار ماگذاشتی خاوری دریادما
  همیشه به عنوان مدیر خوب خواهد ماند

  پاسخ به این نظر

 9. ما اکترونیکی ها یا برنامه نویس ها اصطلاحی داریم که میگیم حلقه لوپ تو در تو….گند و خیانت های این مملکت مثل حلقهایی تو در توست که هر چی داخلش بری پیچیده تر و کثیف تره.

  پاسخ به این نظر

 10. سیستم اداری کشور لیاقت چنین مرد با مدیریتی را نداشت.خدا حفظش کنه.

  پاسخ به این نظر

 11. آقایون وزیر وزرا بودن که تایید کردند بعد بدبخت بانکها طبق تاییدیه اونا پولهارو دادن. والله واسه ۳میلیون پول پدرشو درمیارن چه برسه به ۳ هزار میلیارد.کار کار آقایون دولتیه.دیدن که خاوری نیست انداختن گردن اون بیچاره.اونم دید که پاش گیره نیومد.

  پاسخ به این نظر

  حسین Reply:

  @ass,
  ۱ طلا فروش تو شیراز ۵۰ میلیارد تومان پول ۴ تا ادم برد ۱ اب هم روش حالا ۱ رئیس به او کلفتی ۳ هزار میلیار ببره چی میشه

  پاسخ به این نظر

  مرادخانی Reply:

  @حسین,
  کارشناسی ترین نظری بود که تا بحال خونده بودم!..چقدر تفکر در پشت این نظر خوابیده!من به داشتن هموطن متفکری!!مثل شما افتخار می کنم، حسین آقا!

  پاسخ به این نظر

  احمد شفیع Reply:

  @حسین,
  حسین جون،اگر نظر ندی سنگینتری.با این نظر دادنت آبرو حیثیت بچه های شیراز رو بردی.

  پاسخ به این نظر

 12. سلام عبدالرضا.خسته نباشی عزیزیم.واجب شدنموردارگشایشlcراتقدیمت کنم تامراجعه کنندگان به وبلاگت فرمایشات آقای خاوری رابهتردرک کنند

  پاسخ به این نظر

 13. بهر حال آقای خاوری در حال حاضر در ایران حضور ندارند و تحت تعقیب قرار گرفتن ایشان بیشتر به نوعی شوخی شبیه است ، چون بهر حال ایشان از ریگی ، پنهانتر و با حمایت تر نیستند ! هر چه هست عدم حضور ایشان ، برای خیلی ها شاید به صلاحتر باشد .

  پاسخ به این نظر

 14. سلام
  متاسفم برای همه دوستان مگه تا کی میخواهین سرمون را با این حرفها گرم کنن خاوری نباشه یکی دیگه چه فرقی به حال مردم میکنه آخه!

  پاسخ به این نظر

 15. سلام توی سرو کله هم نزنید برد خورد نوش جونش شما ها فکر کنید ۱ راهی واسه خودتون پیدا کنید شاید بتونید ۱ اختلاس ۲۰۰ ۳۰۰ ملیونی بکنید برید بخونید ببینید از چه روشهایی استفاده کردن

  پاسخ به این نظر

 16. شاید این مطلب درج نشه ولی من اعتقاد دارم خاوری اگر چه لر بود اما زرنگ بود و به سرنوشت سردار نظری که او هم از خطه لرستان بود و در قضیه کوی دانشگاه او را فدای سیاست بازی ها کردند دچار نشد
  او میدانست اگر بماند بهمین روش او را فدا می کردند وگرنه مسخره نیست همه مملکت داد و بیداد راه بیندازند که فلانی برگردد اما اتهامش چیست هیچ کس چیزی نمیگوید

  پاسخ به این نظر

 17. اگه بیگناهه چرا رفته کشوری که پیمان استرداد مجرم با ایران نداره؟ ضمنا پول ویلای ۴ میلیاردی رو از کجا آورده؟
  http://www.jahannews.com/vdcdoj0fjyt0j56.2a2y.html

  پاسخ به این نظر

 18. فقط خدا می دونه !!

  پاسخ به این نظر

 19. سلام خوبید انشالله وبلاگ خوبی دارید
  موفق باشید به ماهم سری بزنیدممنون

  پاسخ به این نظر

 20. کثافت آشغال…..اگر بیگناه است این همه دارایی این همه فرار کردن یعنی چه؟؟ ادم بیگناه با جسارت کامل میاد توضیح میده نه فرار آقایان طرفدار…

  پاسخ به این نظر

پاسخی بنویسید