نکاتی جالب از بانک بیمه بازرگانان

امروز قصد داشتم یه ویدئو از تبلیغات بانکها در قبل از انقلاب را در این پست قرار بدم. اما مسئله ای که برای خودم مهم و جالب بود این بود که این بانک در چه دوره تاریخی در ایران تاسیس شده و فعالیتش به چه صورتی بوده و سرنوشتش به کجا کشیده.هر چند که اطلاعات کمی در این مورد بدست آوردم ولی باز هم مفید بود.

بانک بیمه بازرگانان در سال ۱۳۳۱ با سرمایه ۵۵ میلیون ریال که پرداخت شد و ۱۱۰ میلیون ریال که نیمی از آن پرداخت شد تشکیل گردید و در ۱۱ بهمن ۱۳۵۲ به علت ورشکستگی منحل شد و امور آن به طور موقت برعهده بانک ملی قرار گرفت. از نکاتی که در مورد این بانک میتوان اشاره کرد اینه که ، خود من هم تا پیش از این تصور می کردم که اولین دستگاههای خودپرداز کشور توسط بانک سپه راه اندازی شده.اما نکته جالبی که در شماره ۱۶ بهمن سال ۱۳۵۱ در روزنامه کیهان و به نقل از وبلاگ سیدعباس سیدمحمدی به اون اشاره شده اینه که : اولین خودپرداز یا به قول کیهان اون زمان “باجه اتوماتیک کامپیوتری ” توسط شعبه مرکزی بانک بیمه بازرگانان نصب و راه اندازی شده.اما مطلب اصلی به نقل از همین وبلاگ :

روزنامه ی کیهان، شانزده بهمن ۱۳۵۱، صفحه ی بیست و نوزده:

«اولین باجه اتوماتیک کامپیوتری شروع به کار کرد

آقای «راد ـ لون» مسئول آموزش موسسه «باروس» کارت اعتبار نقدی خود را در محل مخصوص باجه اتوماتیک کامپیوتری قرار میدهد ۱۰ ثانیه بعد، پول نقد مورد نیاز بطور اتوماتیک در اختیار آقای «لون» قرار خواهد گرفت.

این عکس، بامداد امروز در مراسم آغاز کار اولین باجه اتوماتیک کامپیوتری در شعبه مرکزی بانک بیمه بازرگانان گرفته شده است.

اولین باجه اتوماتیک کامپیوتری که در محل شعبه مرکزی بانک بیمه بازرگانان (واقع در خیابان شاه) نصب شده است، از بامداد امروز آغاز بکار کرد و بدین ترتیب، ایران، در گروه کشورهای پیشرفته جهان که از سیستم اتوماتیک کامپیوتری در امر بانکداری استفاده میکنند، جای گرفت.

باجه اتوماتیک بانک بیمه بازرگانان، نخستین دستگاه کامپیوتری است که در خاور میانه (صفحه ی ۲۰) آغاز بکار میکند و با شروع بهره برداری از این دستگاه، کلیه دارندگان هر یک از حسابهای بانکی در بانک بیمه بازرگانان اعم از حساب پس انداز، حساب سپرده ثابت، حساب جاری و حساب اعتباری، خواهند توانست، با داشتن کارت اعتباری نقدی از باجه اتوماتیک کامپیوتری استفاده کنند و در ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته، پول نقد مورد نیاز خود را بسادگی و فقط در ۱۰ ثانیه دریافت دارند.بامداد امروز در مراسم آغاز کار نخستین باجه کاپیوتری گفت و شنودی داشتیم با دو متخصص بین المللی که در کار نصب باجه اتوماتیک کامپیوتری بانک بیمه بازرگانان نظارت مستقیم داشته اند. … ۱ ـ  آقای «راد ـ لون» مسئول آموزش موسسه بین المللی «باروس» انگلستان که در نصب باجه های اتوماتیک کامپیوتری در چند کشور جهان نظارت و شرکت داشته است. ۲ ـ آقای «جیم ساترلند» متخصص باجه های کامپیوتری که اهل انگلستان است و هم اکنون مدیریت فنی شرکت «دیبا» را به عده دارد.

…….

آیا در کشورهای خاور میانه نیز این دستگاه نصب گردیده است؟

ــ خیر. ایران، نخستین کشور در خاور میانه است که باجه اتوماتیک کامپیوتری در آن آغاز بکار میکند.

……

آیا از باجه های اتوماتیک کامپیوتری، باز هم در ایران نصب خواهید کرد؟

ــ بله، ما در اسفند ماه دومین باجه اتوماتیک کامپیوتری را در ایران نصب می کنیم. دومین باجه در یکی دیگر از شعب بانک بیمه بازرگانان در تهران آغاز بکار خواهد کرد. (صفحه ی نوزده)»

———————–

و اما مطلب دیگه ای در سایت مجلات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نوشته شده گزارشی داده از مراسم قرعه کشی حساب سپرده اختیاری‏ بانک بیمه بازرگانان در آذر ماه ۱۳۴۳ به این شرح:

در مراسم قرعه کشی حساب سپرده اختیاری‏ بانک بیمه بازرگانان که روز تولد حضرت علی علیه السلام انجام گرفت عده زیادی از جوایز ابتکاری‏ بانک برخوردار شدند-در قرعه کشی دو میلیون و دویست هزار ریال جایزه‏ بین دارندگان حساب تقسیم گردید و یکنفر برنده اتومیبل سینگر شد.

در آغاز آقای شرافت مؤسس بانک بیمه بازرگانان پس از خیرمقدم میلاد مسعود مولای متقیان را بشرکت‏کنندگان در مراسم قرعه کشی تبریک گفتند.

سخنان کوتاه و صمیمانه آقای شرافت در میان کف زدن حضار پایان یافت‏ و پس از آن آقای دکتر مشیریان رئیس اداره حقوقی و مشاور هیئت مدیره بانک گفتند: بیش از ۱۱ سال است که بانک بیمه بازرگانان تشکیل یافته است و طی این سالها چندین‏ قرعه کشی انجام گرفته است و مقدار جوایز بستگی بمیزان پس‏انداز افراد دارد. برای این نوع قرعه کشی ابتکاری امسال جوایزی حدود مبلغ دو میلیون و دویست هزار ریال تأمین شده است که ضمن آن یک اتومبیل آخرین سیستم سینگر نیز میباشد.

برندگان حساب سپرده اختیاری بانک بیمه بازرگانان که برابر پس اندازشان‏ جایزه گرفتند.

برای دارندگان حسبابهائیکه از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ریال در حساب دارند و شماره‏ قرعه کشی آنها به ۵۰ ختم میشود معادل پس‏اندازشان جایزه منظور میگردد. دارندگان حسابهائیکه از ۱۰۰۱ الی ۱۰۰۰۰ ریال که شماره قرعه کشی آنها به ۲۴ ختم میشود معادل موجودیشان جایزه میگیرند.

برندگان دارندگان حساب از ۱۰۰۰۱ ریال تا ۱۰۰۰۰۰ ریال باین شرح اعلام شدند: آقای علی یحیی پور از شعبه بابل-خانم نجیبه جهانشاهی از شعبه بازار- خانم معصومه چادری از شعبه مرکزی-آقای نادرشاهبختی از تهران شعبه سعدی- آقای حبیب الله رمضانی از شعبه سلسبیل.برنده ممتاز دارندگان حساب از۱۰۰۰۰۰ ریال تا بالا:آقای تنباکوچیان انتخاب شدند که از شعبه کالج میباشد.

در ضمن آقای هادی خزینه دارنده حساب ۱۰۸۶۳ از شعبه سعدی که در حساب خود ۲۵۰۰ ریال پس‏ انداز داشتند برنده اتومبیل شیک و آخرین سیستم سینگر جایزه ارزنده حساب سپرده اختیاری بانک بیمه بازرگانان بودند.نام برندگان سری دارندگان‏ حسابیکه مانده حسابشان از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ریال و ۱۰۰۱ و صد هزار ریال در شعبات اعلام میشود.

—————————

در پست بعدی ویدئو تبلیغاتی این بانک را آپلود می کنم.

http://www.shokri.ir/banknevesht/wp-content/themes/the-book/the-book/images/mohr1.gif

————————————————————————————————-

۳ Responses to “نکاتی جالب از بانک بیمه بازرگانان”

 1. با سلام.
  در منطقه پنج تهران و در بین شهرک آپادانا و اکباتان محله ای وجود دارد به اسم کوی بیمه که اراضی آن قبل از انقلاب به بانک و بیمه بازرگانان تعلق داشته. خیابانهای بیمه اول و سوم و چهارم و پنجم همه کارخانه و کارگاه بوده و فقط بیمه دوم مسکونی بوده. در انتهای بیمه دوم باغی متروکه و قدیمی به اسم باغ شرافت است که متعلق به همین آقای شرافت بوده و بعد از انقلاب مصادره شده. آقای شرافت در دهه چهل بیشتر اراضی کوی بیمه را به کارخانجات مختلف فروخته بود و باغ شرافت هم محل تفریحات او و دوستانش بوده!

  پاسخ به این نظر

 2. سلام علیکم آقای عبدالرضا شکری کارمند محترم بانک ملی در شهر مذهبی ی قم. الان متوجه شدم مقاله ی وبلاگم را جناب عالی نقل کرده ای در وبسایتت. خوشحالم مورد توجهت قرار گرفته.
  بالله التوفیق.

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @سیدعباس سیدمحمدی,
  سلام… جناب آقای محمدی…باز هم بابت نوشته های مفیدتون ممنونم..موفق باشید

  پاسخ به این نظر

پاسخی بنویسید