ماجرای من و کلاهبرداران

free-moneyکلاهبرداری به روش تماس تلفنی و خودپرداز را که شنیدین؟ همین دو سه هفته پیش تو اخبار یه باند بزرگ را نشون داد که از تو زندان و به همین روش حسابهای مردم را تخلیه می کردن اما بالاخره توسط پلیس آگاهی دستگیر شدن.

این روش چند ساله توسط سارقان انجام میشه و به نوعی نخ نما هم شده ، اما عجیبه که هنوز قربانی می گیره.

تابستون سال گذشته در این مورد مطلبی نوشتم.خبرگزاری ها هم هر کدوم به نحوی درمورد این روش اطلاع رسانی کردند. زمستون قبل هم ، شبکه “بی بی سی” فارسی در برنامه “نوبت شما” به نقل از وبلاگ “بانک نوشت” توضیحاتی در خصوص جلوگیری از به دام افتادن توسط این نوع سارقان را به بینندگان ارائه کرد.با وجود این که رسانه های مختلف و سایتهاهر کدوم به نحوی اطلاع رسانی کردن ولی آمار مال باختگان کم نشده هیچ ، بیشتر هم شد.هر روز در خبرهای مختلف سایتها و روزنامه ها میخوندم که از اقشارمختلف و حتی تحصیل کرده هر کدوم به نحوی حسابشون توسط این حضرات خالی شده ولی به فکرم هم خطور نمی کرد که روزی قرعه این کلاهبرداران به من اصابت کنه!

اصل ماجرا:

ساعت۶:۱۵ دقیقه صبح بود.نیمه خواب و بیدار منتظر بودم تا صبحونه آماده شه. زنگ گوشی همراهم به صدا دراومد. یه شماره ناشناس ، پیش شماره۰۹۳۳٫

جواب دادم: الو، بفرمائید.

-سلام قربان، صبحتون بخیر.از رادیو پیام ، برنامه”راه شب”مزاحمتون میشیم.در برنامه شب گذشته مدیران و مسئولین “همراه اول” مهمون برنامه ما بودن.تعدادی از شماره های همراه اول به صورت رندم در این برنامه قرعه کشی شد و شماره شما هم در لیست برندگان این برنامه قرار گرفت.شما برنده مبلغ دو نیم میلیون تومان وجه نقد هزینه سفر به عتبات عالیات به همراه یه نفر از اعضای خونواده شدین.بهتون تبریک میگیم.انشااله به زیارت مشرف میشید و نایب الزیاره همه ما خواهید بود.شما باید سریعا به نزدیکترین خودپرداز مراجعه کنید تا عملیات انتقال جایزه به حسابتون انجام بشه.

(سریع دو ریالی ام افتاد که چه نقشه ای دارن.اومدم بهش بگم:”برو عمو، خودتی!”گفتم نه، حیفه. حداقل تو جریان ماجرا قرار بگیرم ببینم عملا چطور میشه .سرگرمی خوبیه!)

پرسید:کارتتون مربوط به چه بانکیه؟ گفتم :ملی

گفت:پس به یه خودپرداز ملی مراجعه کن.

گفتم: یه ساعتی طول میکشه.

گفتن: نه ، زودتر.ما نیم ساعت دیگه با شما تماس می گیریم .

تماس را قطع کردن. سریع با چند تا از ادارات ذیربط تماس گرفتم و ماجرا را شرح دادم.آخرین تماس من با یکی از اداراتی بود که از همه “ذیربط تر!”بود. براش گفتم که من میتونم تا چن ساعت اینا را دست به سر کنم شاید بشه ردی ازشون گرفت و جلو ضرر یه عده بینوا را بگیریم .چون اونجوری که من از تماس متوجه شدم اینا یه باند بودن.مسئول مربوطه لطف کرد و بعد شنیدن چن جمله از توضیحات، وسط صحبتهای من ، خیلی ریلکس گوشی را گذاشت. بازم شماره گیری کردم ولی هر چی زنگ خورد کسی جواب نمیداد تا اینکه یکی گوشی را برداشت و معلوم شد مسئول مربوطه برای امرخیر تشریف بردن دستشویی!

بی خیالش شدم. کم کم آماده شدم برم محل کار که بازم باند حضرات شیاد زنگ زدن. گفتم هنوز خودپرداز پیدا نکردم.

ولی اونا اصرار داشتن عملیات دریافت جایزه! توسط من سریع انجام بشه.

۵دقیقه بعد بازم گوشیم زنگ خورد.پشت فرمون بودم.هندزفری موبایل را وصل کردم و بهشون گفتم که پای دستگاه خودپردازم.اونا هم ازم درخواست کردن که اول یه مانده از حسابم بگیرم و دو رقم دو رقم براشون بخونم.نقش بازی کردنم شروع شد.یه مانده حساب بهشون گفتم که چشماشون برق زد.یادداشت کنید:۸۸,۲۵۴,۳۴۲

با هیجان خاصی گفت: یه بار دیگه بخون. منم همون رقم را تکرار کردم.

گفت:خوب حالا یه بار دیگه کارتت را بزن.رمز را وارد کن…….انتقال وجه را انتخاب کن…گزینه به کارت دیگر را بزن….بدون شناسه..زدی؟

من هم همینطور منوهای خودپرداز را تو ذهنم شبیه سازی می کردم. گفتم بله.

گفت: خوب،حالا کد جایزه ات را وارد کن:۲۹۰۰۰۱۴۲ ….کلید تایید را بزن…حالا شناسه جایزه ات را هم وارد کن:……..۶۲۷۳۸۱

(توضیح:این عدد۲۹۰۰۰۱۴۲ مبلغی بود که میخواستن سرم کلاه بزارنٰ،یعنی دومیلیون و نهصد هزار تومن .اون خورده آخرش هم برای ردگم کنی بود. اون یکی شماره هم ،شماره کارت بانکیشون بود که به عنوان شناسه جایزه عنوانش کردن)

مثلا داشتم دستوراتشون را اجرا می کردم.گفتم: انجام نمیده..میگه ارتباط دستگاه قطعه.

مجددا و از سر نو شروع کردن به راهنمایی من. من هم هر دفعه یه جور سرکارشون میگذاشتم. یه بار می گفتم رمزم را اشتباه دادم.یه بار دیگه مثلا شناسه جایزه درست وارد نکردم و….دست آخر پرسید:خودپرداز چه بانکیه؟ گفتم :صادرات! طرف از اون ور با یه عصبانیت خفیفی گفت: دو ساعته وقت مارو گرفتی،مگه همون اول بهت نگفتیم خودپرداز ملی باشه؟!!!!

گفتم: شرمنده..حواسم نبود..باشه..میگردم یه خودپرداز ملی پیدا می کنم..یه بیست دقیقه دیگه زنگ بزنین.

قطع کردن..بیست دقیقه بعد بازم تماس گرفتن و شروع کردن به توضیح دادن که مثلا من چکار کنم. تا نزدیک ساعت نه و نیم صبح اینا داشتن با من سر کله میزدن!

دیگه داشت کاسه صبرشون سر میومد..یهو گفت: گوشی را داشته باش مسئول حراست رادیو پیام باهات کار داره.

یکی دیگه از اون ور خط گفت: بنده حسامی هستم مسئول حراست رادیو پیام!آقای محترم، شما با این کارت داری مارو می پیچونی، قصدت اینه که سر رادیو پیام کلاه بگذاری و از یه حساب دولتی اخاذی کنی.ازت شکایت میکنیم.

گفتم: شکایت کن! مگه جرم کردم؟بلد نیستم با خودپرداز کار کنم! هیچ کسی را هم بابت این کار دادگاهی نمی کنن!

گفت: گوشی را میدم به همکارم، ایندفعه درست به حرفاش گوش کن و هرچی میگه عمل کن.

گفتم:چشم!

اون یکی رفیقش گوشی را گرفت و بازم شروع کرد به توضیح دادن و منم همون روال گیج بازی را ادامه دادم!بعد یه ربع بیست دقیقه ای  یهو طرف از کوره در رفت و گفت: “تو****مارو*****ی!!!”(این جمله داخل گیومه یه فحش ناجور بود که طرف به خودش حواله کرد وبابت تماس با چنین آدم خنگی، چن تا فحش دیگه هم به خودش و اطرافیانش نثار کرد که مجبورم به خاطر حفظ عفت عمومی کف وبلاگ ، از عنوان کردنش صرف نظر کنم!)

اینا رو گفت و قطع کرد! هرچی هم بهشون زنگ زدم که جایزه ام را بگیرم ، گوشی را جواب نمیدادن! دست آخر گوشی را خاموش کردن…

———————-

پی نوشت۱: همینطور که طرف با من کلنجار میرفت، رفیق و رفقاش هم داشتن صحنه سازی می کردن.مثلا یکیشون به اون یکی میگفت: با تهیه کننده تماس گرفتی؟ یا اون یکی میگفت: اسناد حسابداری حقوق مجری ها کجاست؟! مثلا من باور بشه رادیو پیامه!

 پی نوشت۲: آقا!نگید که چطور تا چند ساعت داشتی باهاشون سر و کله میزدی هااا..اون روز به طور استثنا و به دلایلی وقت خالی داشتم.

پی نوشت۳: فکر کنم بابت تماس با من خیلی کارت شارژ مصرف کردن.همکارا میگفتن لااقل پول شارژ مصرفی را به حسابشون بریز!!!!!

پی نوشت۴: در صورتی که این جور افراد با شما تماس گرفتن، زیاد به مراجع ذیربط و ذیصلاح! امیدوار نباشید. اگر تونستید خودتون سرکارشون بگذارید بلکه وقت شریفشون تلف شه .ضمنا:سرگرمی جذابیه!

http://www.shokri.ir/banknevesht/wp-content/themes/the-book/the-book/images/mohr1.gif

—————————————————————————————-

۳۸ Responses to “ماجرای من و کلاهبرداران”

 1. ای ی ی ی وللللل
  شما خیلی حرفه ای عمل کردید
  اما برام جالبه که مراجع زیربط چه قدر سریع ، به جا و به موقع وارد عمل شدن!!!
  😥

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @ساده باجی,
  موندم اینا برای چی حقوق میگیرن؟ اصلا طرف خیالش هم نبود….

  پاسخ به این نظر

 2. جالب بود 🙂
  اگه قبلا تست بازیگری داده بودین تا الان یکی از پروفشنال های !!! این دوره می شدین 🙂
  موفق باشید.

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @رضوان,
  نمیگذارن که! چن تا فامیل گردن کلفت هم تو بخش تولید فیلم و سریال داریم! اما دریغ! خیرشون به من نمیرسه.فقط ادعای فامیلی دارن… D;

  پاسخ به این نظر

 3. بسیار جالب بود رضا جان کلی خندیدم. کاشکی همون لحظه چند تا اس ام اس هم میدادی بهشون می نوشتی کلاهبردارا جایزمو بدین. شما مخصوصا درست راهنمایی نمی کنید که جایزمو بالا بکشید. من ازتون شکایت می کنم.!!! 😀

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @علی,
  میخواستم تلفنی بهشون بگم،اما نامردا گوشی را خاموش کردن.هنوزم خاموشه!

  پاسخ به این نظر

 4. خواستند سر کارمند بانک ملی را سر کار بزارن؟؟!!

  جلوی قاضی و ملق بازی!

  شما قضیه را رسانه ای کن بلکه مراجع ذیربط دست از دستشویی بکشند و به کار مردم برسن!

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @محمد شفیعی,
  می ترسم خودم را رسانه ای کنن!

  پاسخ به این نظر

 5. سلام رضا جان. تجربه ای شد که هروقت با رییس روسا کار داشتی اول سوال کنی نمیخوان برن دنبال کار خیر، بعدش حرفتو بزنی. اونجاها که شعبه نیست مجبور باشن خودشونو بیخود کنترل کنن!!!! :rotfl:

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @حسین آنلاین,
  سلام حاج حسین…ما را بگو که امنیت را به دست کیا سپردیم….

  پاسخ به این نظر

 6. سلام
  بسسسسسسسیار عالی بود
  بسسسسسسسایر شنیدم
  اما خودم تا حاا تجربه نکردم
  ولی فکر نکنم از کسای باشم که اییییین همه سر کاشون بذارم
  ولی حقشونه
  دستتون درد نکنه
  یا گرفتم که اگه پیش اومد چطور سرگرم شم و سرگرمشون کنم
  البته اگه اون روز شعبه خلوت باشه
  موفق باشید

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @مرضی-همکار,
  سلام..ایشااله خدا قسمت همه همکارا کنه ،ببینن چه بازی مهیج و لذت بخشیه ،مخصوصا آخراش که طرف game over میشه.

  پاسخ به این نظر

 7. سلام شکری جونم بابا تو که واقعا اینارو رسما ****ی که!

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @علی,
  سلام..جات خالی بود علی آقا..اینقدر با آب و تاب برای من توضیح میدادن..برق شادی را میشد از پشت گوشی توی چشماشون حس کرد. مخصوصا وقتی که مبلغ مانده حساب را براشون خوندم!

  پاسخ به این نظر

 8. احسنت به شما متاسفانه مسوولین ما هم در امر رد یابی کلاهبرداران بیخیال تشریف دارند
  برای من اتفاق دیگری افتاد
  از شماره ۹۱۹ اعتباری پیامکی به من داده شد مبنی بر بردن یک میلیون تومن جایزه هزاران لبخند همراه اول و ادرس سایتی داده بودند که ابدا وجود خارجی نداشت و همچنین گفتند با شماره مزبور تماس بگیرم از اولش میدانستم سر کاریه و خوانده بودم که شیادان در جدیدترین روش شماره تلفنی را اجاره میکنند که با هر تماس مشترک مبلغی به حسابشان واریز میشود نمیدانم تا چه حد این موضوع درست است.!! القصه طرف یک بار گوشی را برداشت و وقتی ازش پرسیدم چکار داشتی و کی هستی دو زاریش افتاوخاموش کرد و شانس اورد که گوشیمو تازه خریده بودم و ریست کردم و شماره اش پاک شد و الا میشد پیگیری کرد و اقلا صاحبش را شناسایی کرد هر چند در نهایت مسوولین بیخیال تشریف دارند

  پاسخ به این نظر

 9. خداوندا سرزمین من را از دروغ ، دشمن، و خشکسالی در امان بدار!!!!!!!!

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @بانو,
  فقط یک کلمه: آمین.

  پاسخ به این نظر

 10. سلام
  آقای شکری امیدوارم همیشه شاداب و سرحال باشید .خیلی جالب بود .طرف زده بود به کاه دون .دستت درد نکنه .به امید دیدار :beauty:

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @علیرضاحسامی,
  سلام جناب حسامی عزیز..من هم براتون ارزوی موفقیت و شادی دارم. ممنون که سر زدید.

  پاسخ به این نظر

 11. داش رضا چطور مطوری ؟

  آقا یه بارم به من اس داده بودن منم قاطی کردم حوصله تورو واسه Game زدن نداشتم بهش اس دادم مردیکه کلاهبردار ما خود مون End سایبر و مدرس ضد کلاهبرداری اینترنتی هستیم ازمن رمز دوم و cvv2 میخوای دهنتو …………

  خلاصه کلی مارو خندوندی خدا واسمون سوهان خودکار برسونه …..آمین ! 😛

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @علوی,
  سلام داش ایمی!
  ادم این کلاهبردارا را گیر بیار یه قرص سوهان گلدسته حواله کنه تو صورتشون!

  پاسخ به این نظر

 12. مراجع ذیصلاح رو عشقه!

  پاسخ به این نظر

 13. سلام . بندگان خدا چقدر بد شانس بودند که به پست شما خوردند !!! ولی قیافه هاشون بعد از قطع کردن تلفن دیدنی بوده ها .

  پاسخ به این نظر

 14. سلام بر آقا رضای گل !
  حاجی کاشکی شماره کارت مقصد رو که ازشون گرفتی یادداشت میکردی لا اقل حساب مال خر معلوم میشد …
  من یه بار از یه سایت شارژ خریدم …بعدش ۶۰ هزار تومان از حسابم سو استفاده شد که همون برادران مسول از ۲ سال پیش تاکنون پیگیر شکایتم هستم ، البته در دستشویی …
  راستش اگه این دزد ها از عملکرد برادران مطمن نبودند عمرا دست به این کارا میزدند!

  پاسخ به این نظر

 15. سلام رضا از اون کلاهبرداره که هر روز خودشو یه کاره معرفی میکرد واز باب رفاقت وارد میشد و … چه خبر ؟

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @سعید ایرانی,
  سلام سعید خان.. “س.ب” را میگی؟ آدم خطرناکی بود. بازم زود متوجه شدم. تو چی ؟ ازش خبری نداری؟

  پاسخ به این نظر

 16. سلام برادر خدا قوت . میدونم منتظر بودی منم نظرمو بگم! درسته ؟!ولی نظرمو نمیگم تا همیشه یادت بمونه که چقدر ارادت دارم خدمتت استاد

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @علیرضا خلج زاده,
  سلام استاد بزرگوار خودم. بازدید و نظر دوستان اگر نباشه ،اینجا را باید تخته کنیم.

  پاسخ به این نظر

 17. بی بی سی، نوبت شما، وبلاگ بانک نوشت ?:-)
  آقا چه خبره لطفا ما را روشن کن

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @مجید,
  چیزی نبود. پارسال بی بی سی فارسی در برنامه نوبت شما درباره کلاه برداری های اینترنتی صحبت می کرد. یه قسمتش هم اشاره به مطالب وبلاگ “بانک نوشت” داشت.همین!

  پاسخ به این نظر

 18. سلام استاد آقای سیدمیثم(مصطفی)قاضی میرسعید پسردایی ام هستند.
  ضمنا خیلی صبروحوصله دارید من صبرم زیاده ولی متاسفانه بدلیل حجم بالای مشتری وقتم کمه.

  پاسخ به این نظر

 19. سلام بارازم جای شکرش باقیه که شما رو به جرم سرکار گذاشتن کلاهبردارها بازخواست نکردند.

  پاسخ به این نظر

 20. یعنی هستند همچین افرادی که اینجوری گول می خورن؟
  مگه نمیبینن نوشته انتقال وجه، یعنی فک میکنن قراره پول به حسابشون بیاد؟
  بابا یکی باید یه جایی مثل صدا سیما به زبون ساده بگه که ای جماعت اگه کسی خواست برای شما پول بفرسته نیازی نیست شما برین پای خود پرداز فقط کافیه شماره کارتتونو بدین!

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @پویا,
  صدا و سیما بارها گفته…ولی هنوز بعضی ها اینقدر دنبال پول بادآورده هستند که اینجور مواقع گوش و چشمشون را می بندند.

  پاسخ به این نظر

  پویا Reply:

  @عبدالرضا شکری,

  من شنیده بودم از طریق خودپرداز کلاه برداری می کنن ولی هیچ وقت فک نمیکردم ملت به این سادگی گول بخورن!

  پاسخ به این نظر

 21. دقیقا برای من هم امروز صبح همین پیش اومد
  و من که به پدرم گفتم ایشون خیلی سریع گفتن کلاهبرداریه و بعد از زنگ زدن اونا اینبار پدرم گوشیو جواب دادن و اونا سریع قطع کردن و گفتن اشتباه شده…
  واقعا عجیبههههه که چه روزگاری شده

  پاسخ به این نظر

 22. این اتفاق دقیقا امشب برا من افتاد.ولی تنها تفاوت تو مقدار پول بود ک گفتن ۶میلیون واریز میکنیم کمک هزینه سفر حج …شکر خدا زود متوجه شدم

  پاسخ به این نظر

 23. سلام رضای عزیز

  به مطلب خودت دقت کن:
  همین دو سه هفته پیش تو اخبار یه باند بزرگ را نشون داد که از تو زندان و به همین روش حسابهای مردم را تخلیه می کردن اما بالاخره توسط پلیس آگاهی دستگیر شدن.
  اگه تو زندان بودند پس چرا بلاخره دستگیر شدند؟
  مگه زندانی هم دستگیر میشه؟

  پاسخ به این نظر

پاسخی بنویسید