کلاهبرداری تلفنی

شخصی که کلید منزلش را در اختیار هر غریبه ای قرار بده ، نباید انتظار داشته باشه که سرقتی اتفاق نیافته..در مورد حسابهای بانکی هم ، رمز کارت و خصوصا رمز دوم به عنوان کلید ورود به حساب تلقی میشه. این همه تذکر در قالب بروشور و اعلامیه و تیزرهای تلویزیونی، اما باز هم شاهد ساده ترین نوع کلاه برداریهای مالی از حسابهای بانکی هستیم. این بار نه اینترنتی بلکه تلفنی! بله با یه خط تلفن حتی تلفن عمومی! از توضیح این روش معذورم چون ممکن مورد سوء استفاده یه عده آدم مریض قرار بگیره ،اما اگر یکی دو نکته ای را که میگم لحاظ کنید هیچ وقت این سبکی سرتون کلاه نمیره. این نوع کلاهبرداری اولین بار نیست که اتفاق میافته.فکر کنم برای اولین بار دو سال پیش بود که اتفاق افتاد و عزیزان کلاهبردار! از طریق تماس تلفنی با اشخاص حساب طرف را خالی می کردن. اون زمان این اتفاق از طریق بانکها و پلیس به اطلاع همه رسید اما جالبه که یه عده ظرف همین یکی دو هفته اخیر با همون روش سرشون کلاه رفته.تعدادی از همین کاسبهای اطراف خودمون..ظرف چند دقیقه و با دست خودشون مبالغی را به حساب افراد شیاد ریختن!حتی اونایی که ادعای زرنگیشون همه را کشته بود!

و اما چند نکته مهم: عزیزان! اگه شخصی خواست پولی را به حساب شما واریز کنه، هیچ احتیاجی نیست که شما شخصا به خودپرداز مراجعه کنید. تاکید می کنم به هیچ عنوان احتیاجی نیست. اگر کسی با شما تماس گرفت و گفت که “میخواد به حسابتون واریز کنه و شما حتما باید پای خودپرداز باشید و واریزش را تائید کنید”، یه جوری بپیچونیدش و سریعا شماره اش را در اختیار پلیس قرار بدید.

برای واریز پول ، شخص واریز کننده اصلا و ابدا! نیازی به دونستن مانده حساب شما نداره!

اگر کسی رمز دوم شما را میدونست،حتی در صورتی که کارت دست خودتون باشه، میتونه از حسابتون سوء استفاده کنه.

لینک اون مطلبی را هم که چند ماه گذشته روی وبلاگ منتشر کرده بودم را مجددا اینجا میگذارم ، حتما مطالعه کنید.

نکاتی مهم امنیتی در هنگام استفاده از کارت بانک.

باز هم دو شیوه جدید کلاهبرداری

دزدان اینترنتی چگونه پول‌هایمان را می‌برند؟!

کلاهبرداری به روش شبیه سازی!

http://www.shokri.ir/banknevesht/wp-content/themes/the-book/the-book/images/mohr1.gif

—————————————————————————————————–

۸ Responses to “کلاهبرداری تلفنی”

 1. سلام اینطوریش رو دیگه ندیده بودم

  پاسخ به این نظر

 2. واقعا عجیبه ….!!!؟

  یعنی هستن کسانی که با این روش ساده و پیش پا افتاده گول بخورن … دیگه توی این دوره و زمونه دونستن این مسائل جزو بدیهیات شده …

  پاسخ به این نظر

 3. توی عجب مملکتی زندگی میکنیم
  ممنون از اطلاعات مفیدتون
  راستی جایی خوندم که حتی پردات قبوض خود را به صورت تلفنی انجام ندهید چون سیستم های مخابراتی امن نیست . نظتون چیه
  متشکرم

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @مادر,
  سلام..بله..با توجه به اینکه علائم “تون” در تلفنها قابل تحلیل مستقیم هستند ممکنه از این طریق هم اطلاعات کارت شما مورد سو استفاده قرار بگیره.

  پاسخ به این نظر

 4. خبرگزاری ایسنا: فرمانده انتظامی استان گیلان با تشریح شگرد جدید کلاهبرداری تلفنی از مردم خواست فریب این کلاهبرداران را نخورند. – ابراهیم قائد رحمتی در این باره گفت: برابر اطلاعات مردمی از طریق شماره همراه ۰۹۳۰۳۲۶۱۰۸۸۸ با شهروندان تماس گرفته می شود و اظهار می دارد که شما برنده جایزه سکه طلا شدید و از طریق شرکت پیام گستر قرار است، سکه و طلا برای شما ارسال شود. – وی گفت: در این شگرد از مخاطب درخواست شده که مبلغ ۲۹ هزار تومان وجه نقد به شماره حساب ۰۲۱۵۱۵۴۹۵۵۰۰۱ مربوط به شرکت در بانک ملی واریز کند و سپس شماره فیش واریزی را به شرکت اعلام تا جایزه طلا به در منزل ارسال شود …

  اگه با همچین روشی برخورد کردید به طرف بگید “از طرف من سکه رو بفروش و حق الزحمه خودت رو بردار و بقه رو برام واریز کن”

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @علی,
  سلام…این هم یه روشه اما اون نوع کلاهبرداری که دربارش هشدار دادم واقعا هنرمندانه اجرا میشه.

  پاسخ به این نظر

 5. واقعا” لذت میبرم از اینهمه دانشمند کلاهبردار !

  پاسخ به این نظر

 6. از همسایه ما هم یک سال پیش به این روش کلاهبرداری شد.

  پاسخ به این نظر

پاسخی بنویسید