شر شما را خریداریم!

روزی نبوده که صدای دلنشین “نون خشکی ها” را توی کوچه و خیابون نشنیده باشید .به هر حال اینها هم برای خودشون شغلی دارن که بر اثر وجود ضایعات در تولید و اشتباه در مصرف نان به وجود اومده.این مثال واضح را گفتم تا به این نکته اشاره کنم که : عدم وجود قوانین صحیح تولید و مصرف و خدمات باعث تولد مشاغل کاذب قانونی! میشه. بانکداری در کشور ما هم مثل سایر ارگانها و ادارات از این مشاغل بی نصیب نمونده. از بنگاههای خرید و فروش وام و ضامن کارمند گرفته تا شغل شریفی! به نام :“شرخری”

شرخر کیست؟:شخصی که در ازای مبلغی پول ، “شری” را که گریبانگیر شما شده و معمولا مالی هم هست را از سر شما رفع میکنه. مثلا: چک یه آدم بدحساب و سرتق را که شما از پس وصولش برنمیای را با ترفندهای مخصوص خودش براتون وصول میکنه ، اونم در قبال درصدی از مبلغ چک.این افراد بعضا قلچماق و بزن بهادرند و اکثرا  راه وروش های قضایی را خوب بلدند.

ترفندهای هرکدوم از اونا هم مخصوص خودشونه ، روایتهای مختلفی از روشهای اونا هست.مثلا خود من یه آدم لاغر مردنی میشناختم که شرخر بود، زور بازو نداشت ولی تا دلت بخواد پررو و بدپیله بود.به یه نفر که بند میشد ، دیگه ولش نمیکرد. طرف را حسابی کلافه میشد، از گریه و زاری روزانه در مغازه طرف گرفته تا غش کردنهای الکی در مغازه طرف! خلاصه مثل کنه به طرف گیر می داد وروزگار بدهکار بخت برگشته را سیاه می کرد.

یا در سالهای نه چندان دور یه شرخری بوده تو یکی از پاساژهای میدون محسنی تهران ، به نام داریوش خان.تومنی چند ریال میگرفته و طلبها را وصول میکرده.تو اونجا برای خودش صاحب دفتر و دستکی بوده و کمربند مشکی کاراته داشته.روشهاش هم از فنون کاراته بود تا تهدیدهای مختلف.

برعکس سایر افراد که با به هم ریختن اوضاع اقتصادی کار و بارشون کساد میشه، کاسبی این جماعت با وفور چکهای برگشتی رونق میگیره!

———————-

بد نیست که این مطلب مرتبط را هم ببینید: کلیک کنید

——————

تعریف قضائی!:

شَرخَر کسی است که در امور متنازع فیه با دادن وجهی به یکی از متداعیان حق او را بخرد و در همه مراحل تا حصول نتیجه نهائی خود را جانشین او سازد. کسی که ملک و مال مورد اختلاف یا چک و سفته برگشتی را از صاحبانشان به بهای ارزان می‌خرد.

و اما سمبل شرخری : جناب عبدالله شرخر!

عبدالله شرخر که بود؟

جناب عبدالله شرخر بنام ترین و قصی القلب ترین شرخر تهران در سالهای ۴۰ تا اوایل دهه ۵۰ بود.
پیرمردی با لباس مندرس و بخیل، که جلوی کبابی ها آشغال گوشت  جمع میکرد و می پخت و می خورد ودر سالهای اولیه دهه ۵۰ میلیونر بود. و علاوه بر شرخری نزول خوار هم بود.
نقل میکنند روزی وارد یک بانک شده ، رییس جدید شعبه به گمان اینکه گداست از بانک بیرونش کرده بود ، چند دقیقه بعد عبدالله چک چندمیلیونی کشیده بود تا حسابش را در آن شعبه خالی کند، نقل می کنند: رییس شعبه به دست و پایش افتاده بود.
معروف بود ، شب عید فرش زیر پای بدهکار را میکشید ، افراد زیادی را به زندان می انداخت و زن و بچه اش را آواره  بی خانمان می کرد.
اوایل دهه ۵۰ یکی از افرادی که عبدالله به خاک سیاه نشانده بودش با قمه شکمشو پاره کرد و کشتش، چون ورثه نداشت دارایی میلیونیش به امور خیریه رسید.

سازمان عبدالله شرخر!:

شاهرخ ظهیری که او را به پدر صنعت غذا ایران می شناسند از حضور «عبداله شرخرها» در برخی از بانک ها خبر داد. او که عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران است در نشستی از وجود نوع جدیدی از شرخرها در بانک های کشور خبر داد و در حضور رئیس کل بانک مرکزی پرده از فعالیت این افراد برداشت. او گفت: بانک ها یک اداره حقوقی برای وصول معوقات خود دارند که متاسفانه یک سری مقررات دست و پاگیر اجازه عملکرد واقعی را به این ادارات نمی دهد. بنابراین ، این بانک ها برای وصول معوقات خود با سازمان هائی قرارداد بسته اند تا به پول خود برسند. این سازمان ها به «عبداله شرخرها» هستند. آنها به بدهکاران بانک تلفن می کنند و ضمن تهدید،هشدار می دهند که یا به زندان می افتند یا با جریمه های سنگین مواجه می شوند. اینها برای وصول مطالبات،۲ تا ۵ درصد پول می گیرند که متاسفانه در شأن بانک ها نیست.»

ویدئوی این گفتگو را هم ببینید،جالبه(حدود۳مگابایت): کلیک کنید

به نقل از واژه نامه ها:

فرهنگ دهخدا:شرخری . [ ش َ خ َ ] (حامص مرکب ) عمل شرخر. مدعاها را خریدن پیش از اثبات در محکمه . (یادداشت مؤلف ).

فرهنگ بزرگ سخن. دکتر حسن انوری:شَرخَر کسی است که مال مورد اختلاف، طلب یا چِک و سفتهٔ برگشتی را با قیمتی ارزان می‌خرد و از راه قانونی تعقیب می‌کند تا پول واقعیِ آن‌ها را بدست آورد.

رایج‌ترین نوع این عملیات اقتصادی فکتورینگ نامیده می‌شود. در این حالت سازمانی طلب‌های جاری شرکت‌ها را طی چند ساعت با کسر درصد ناچیزی بعنوان حق‌العمل پرداخته و خود بجای طلب‌کار قبلی با بدهکار روبرو می‌شود.شرخری می‌تواند در رابطه با روش دادوستد وجوه مربوطه حالت‌های غیرقانونی نیز بخود بگیرد.

شرخری “های کلاس” یا همون “فکتورینگ”:

فکتورینگ (به انگلیسی: Factoring) رسمی‌ترین و متداول‌ترین روش سازمان داده شده شرخری جهت «روان سازی» صندوق مالی شرکتها و تسریع داد و ستد در بازار تجارت است.
روش این عملیات مالی بدین منوال است که بانک یا هر سازمان دیگری که خدمات فکتورینگ عرضه می‌کند، طلب‌های جاری روزانه یا هر واحد زمانی دیگر مورد قرارداد شرکت‌های فروشنده را در مدت زمان بسیار کوتاهی به ایشان مسترد داشته و خود بجای طلبکار اولیه می‌ایستد. این نوع پرداخت‌ها می‌توانند طی چند ساعت و در همان روز ایجاد وجه طلب (فروش) انجام بگیرند. در اغلب موارد شرکت فروشنده وظیفه دارد قبل از بستن قرارداد فروش از شرکت فکتورینگ از طریق تلفن یا روشهای جاری رایج مجوز فروش بگیرد (شرکت فکتورینگ در اینجا توانایی مالی خریدار/بدهکار آتی را از طریق بانکهای اطلاعاتی ارزیابی و کنترل می‌کند). شرکت فکتورینگ پس از اجرای قرارداد فروش دو وجه مستقل را از کل طلب کسر کرده و طلب فروشنده را می‌پردازد. کسری اول درصدی از کل مبلغ فروش است که به عنوان حق العمل محسوب می‌گردد و کسری دوم مبلغی است که به عنوان گرو نگهداشته می‌شود تا معلوم گردد که فروشنده وظایف وعده‌ای و قانونی خود را (از جمله رساندن خدمات یا اجناس مورد قرارداد بدست خریدار، رعایت قوانین و اصول رایج بازار و غیره) به نحو احسن انجام داده‌است.
فکتورینگ عامل راحتی کار شرکت‌های فروشنده (طلبکار) می‌شود و از این طریق می‌توان بخش قابل توجهی از خدمه قسمت دفتر داری و رسیدگی به امور بدهکاران شرکت را به نحو مفیدی در بخش‌های دیگر شرکت بکار گرفت.

تاریخچه “فکتورینگ”:

فکتورینگ به صورت امروزی در ایالات متحد آمریکا شکل گرفته. نوع تاریخی آن در ایران باستان و بابل رایج بوده. سیستم‌های بانکی ساسانیان نه فقط چک بانکی را ابداع کردند بلکه مکانیزم‌های بسیار مدرن رتق و فتق بدهکاری / بستانکاری را نیز به جهانیان شناساندند . اولین عملیات فکتورینگ اروپا را در قرن چهاردهم میلادی خانواده «فوگر» در جنوب آلمان رایج کرد.

شرخری رسمی و قانونی در ایران!:

پارسال یه خبری توی محافل افتاد که:یکی از موسسات مالی منصوب به ارگانهای نظامی و انتظامی در راستای خدمت رسانی به مشتریان خود اقدام به نقد کردن مطالبات مشتریان می کند.این موسسه با خرید چک های مشتریان خود و با تکیه بر پشتوانه های حقوقی و اجرایی که به واسطه سهامدارن اصلی خود در اختیار دارد اقدام به نقد کردن مطالبات آنها می کند.

این اقدام که طریق برخی واسطه ها و به شکلی نیمه رسمی صورت می گیرد در شرایط بحرانی بازار و رکود اقتصادی فعلی با استقبال گسترده فعالان اقتصادی همراه شده است بطوریکه موسسه فوق برای پاسخگویی به به این تقاضا ها شرایطی تعیین کرده است،از جمله معرفی شدن از سوی مشتریان شناخته شده و یا نقد نکردن مطالبات کمتر از یکصد میلیون تومان برخی از این شروط است.

از نکات قابل توجه دیگر در این زمینه نرخ خرید چک ها از افراد است که بر اساس نوع حساب ،بانک، محل شعبه، اعتبار صاحب چک، تاریخ سررسید و … بین ۳ تا ۵ درصد تعیین می شود. این نوع فعالیت ها در شرایط بحرانی اقتصاد و با توجه به رشد شدید میزان چک های برگشتی در این روزها رونق دارد و از قدیم به افرادی که این نوع فعالیت ها را در بازار بر عهده می گرفتند به شرخر معروف بوده اند ولی تاکنون انجام چنین فعالیتهای در غالب یک موسسه سابقه شناخته شده ای حداقل در کشور ما نداشته است.

این هم کاریکاتوری در این ارتباط: کلیک کنید

http://www.shokri.ir/banknevesht/wp-content/themes/the-book/the-book/images/mohr1.gif

————————————————————————————————–

۸۳ Responses to “شر شما را خریداریم!”

 1. سلام.
  مطالب جالبی بود.منهم احتیاج به یک شرخر دارم………..شاید اون بتونه چکهای منو پاس کنه……..

  پاسخ به این نظر

  اسماعیل Reply:

  سلام ۱۰ میلیون تومان چک دادن ره من . . . اما پاس نشد . . . کسی میتونه نقدش کنه یا بخره و خودش بره نقدش کنه . . . ۰۹۱۳۸۲۸۱۲۱۲۵

  پاسخ به این نظر

 2. سلام مطلب خیلی جالب بود. موفق باشید

  پاسخ به این نظر

 3. تصحیح یک اشتباه :

  ” معروف بود ، شب عید فرش زیر پای طلبکار را میکشید ، افراد زیادی را به زندان می انداخت و زن و بچه اش را آواره بی خانمان می کرد.”
  >>>>>> : فرش زیر پای بدهکار
  طلبکار خود عبدالله شر خر هستش

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  با سلام و تشکر از نکته سنجی شما.
  اشتباه مورد نظر تصحیح شد.

  پاسخ به این نظر

 4. بعد از خواندن این مطلب خوب وآموزنده ازشما به فکر افتادم تا یه شرخر برای خودم پیدا کنم تا این مشتر یهایکه تو این چند وقت خسته ام کردن رو حسابی از خجالتشون دربیام

  پاسخ به این نظر

 5. ظاهرا مطالبی که ما برای پند و اندرز می نویسیم ، گاهی منفی ازش استفاده می شه !

  پاسخ به این نظر

 6. اقا دم شما گرم.
  پس از مطالعه این مقاله به این نتیجه رسیدیم که عکاسی نون و آب نداره واسه ما. امثال بزرگانی چون عبدالله خان، باید درس مشقی باشند برای جوانانی عین بنده که قصد دارند ره صد ساله رو یک شبه برن.
  جناب شکری ما تازه کاریم. اگر یه چند پست دیگه در مورد شرخری و کسانی که اول راهن بگذارید، یه کار فرهنگی خیلی بزرگی کردید و خانواده ای رو از نگرانی رها کردید…. :))
  درود به شما. لذت بردم از خوندن این مطلب. 😉

  پاسخ به این نظر

 7. یه طوری هم اگر مثلا بشه عکاسی و شرخری رو پیوند داد و یه شغل جدید ایجاد کرد که مام بلد کار باشیم و نیاز به کسب تجربه و سابقه کار و بیمه و این حرفا نباشه که عالی تر هم میشه.
  مثلا عکسایی که بلند میکنند و این طرف و اون طرف به وفور استفاده میکنند خبرگزاری ها رو بدیم دست یه بنده خدایی واسمون پول کنه یا شکایتش رو به جایی برسونه این هم بد نیست. خلاصه که منتظر پست های بعدی آقا رضا شکری در این رابطه هستیم، مشتاقانه.;-)

  پاسخ به این نظر

 8. میدونید توی خارج چطوریه شما که چک می کشید اگر توی حساب پول هم نداشته باشید بانک چک شما را پاس می کنه و شما مدت زمان معینی برای واریز وجه به بانک فرصت دارید اگر هم پول ندهید پلیس دنبال شما می اید و از ای عبداله شر خر و… خبری نیست به همین سادگی خیلی کار ها رو پلیس انجام می ده نه مثل ایران که فقط امت را برای تخلف با ماشین جریمه کنند

  پاسخ به این نظر

 9. اگر فردی در بانک حساب باز کند با توجه به وثیقه ای که در بانک می گذارد دسته چک بگیرد.چکها با موجودی و یا بی موجودی پاس شود . اگر فرد موجودی نداشت بانک فرصتی را برای وی مشخص کتد و در نهایت اگر پرداخت نکرد بتواند از وثیقه وی به اندازه طلب با سودش برداشت کند . دیگر کسی چک بی محل نمی کشد.

  پاسخ به این نظر

 10. قابل توجه مدیر سایت و بازدید کنندگان . می توانید سایت و یا وبلاگتان را در دایرکتوری ایران پیوند وابسته به ایران انجمن رایگان ثبت فرمائید.
  http://www.iranpeyvand.ir/index.php

  پاسخ به این نظر

 11. سلام.بله متاسفانه من هم درگیر چک برگشتی هستم که فکر نکنم به هیچ عنوان مشکلم حل بشه.

  پاسخ به این نظر

 12. عالی است . عالی است . عالی …
  مخصوصا کاریکاتورش

  پاسخ به این نظر

 13. متشکرم

  پاسخ به این نظر

 14. آقا رضا
  ضمن عرض سلام… خدمت رسیده بودم تا از دریافت ایمیلی از طرف شما تشکر کنم که با این مطلب بسیار مفید روبرو شدم و به اطلاعاتم بسیار افزوده شد. دستت درد نکنه که خیلی آموزنده و جالب بود.

  در مورد شرخرها…. عبارت «کالکتور» نیز در کنار «فاکتورینگ» در آمریکا بسیار رایج است و در اصل شرکتهایی شخصی هستند که هرگونه پرداخت های افراد را به هر سازمانی، در صورت تاخیر وصول میکنند. از بدهی بیمارستانی گرفته تا بدهی های نقدی بانکی و …. آنچه که هست؛ در بیشتر موارد آنچنان نفوذ زیادی ندارند و در اصل با معرفی بدحساب بودن افراد بدهکار، لطمه ی بیشتری به افراد میزنند تا اینکه فقط بدهی های آنان را وصول کنند و جالبی کار هم اینجاست که اگر رگ خواب آنان را افراد دارای بدهی بدانند؛ میتواند به نوعی قسط بندی کنند که تا آخر عمرشان طول بکشد و جالب تر اینکه پس از چندسالی، این «کالکترها» از خیر بقیه ی بستانکاری خود میگذرند..

  خب مثل اینکه خیلی حرف زدم و همه ی اینها رو گفتم که ببینی ایرونی هرجای دنیا باشه اول از همه راههای از زیر قانون در رفتنو یاد میگره تا دچار هیچ سرخر و شرخری نشند.

  درود و دوصد بدرود…. ارادتمند حمید از میزوری ولایت استکبارجهانی

  پاسخ به این نظر

 15. با سلام
  یک سوال
  آ یا عبدالله شر خر آدم نامردی بوده یانه

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  نامرد بوده..اونم زیاد!
  راستی از کی تا حالا دکتر شدی؟…قبلا که تو شعبه ما تحویلدار بودی؟!!!!!

  پاسخ به این نظر

  معصومه Reply:

  شرکت شرخری بانک ملت: شرکت طرح و اندیشهه بهساز ملت.

  پاسخ به این نظر

 16. سلام.
  “من دوباره آمدم ..
  بعد از ۲ سال …
  دوباره می خواهم بنویسم .. باشم … عین قدیما !!
  بهانه اش هم فقط یه ایمیل بود ..یه ایمیل تبلیغاتی از یه کارمند بانک ! ( که شما باشی !!) ”
  دارم فکر می کنم عجب اشتباهی می کردم که نبودم !!
  انگار همه ی این مدت تمام وبلاگ های بانکی بروز بوده الا من …

  شاد باشید و برقرار
  http://1sib-oftad.blogfa.com

  پاسخ به این نظر

 17. به روزم ومنتظرحضورتان

  پاسخ به این نظر

 18. سلام
  مطلب جالب و ارزشمندی بود.
  موفق باشید.

  پاسخ به این نظر

 19. با سلام ؛ جناب شکری اگر اشتباه نکنم پیج رنک گوگل وبلاگ شما قبلا
  سه بود ولی الان دو شده . آیا اشتباهی رخ داده است؟

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  سلام…نه هنوز هم سه هست..البته نه اون سه!

  پاسخ به این نظر

 20. وتوقف جایز نیست ! به آخر سال که نزدیک می شویم وبلاگهای بانکی کم کار می شوند.دلیلش واضحه!.خسته نباشید . سال نو بر همه همکاران مبارک .موفق باشید .

  پاسخ به این نظر

 21. با سلام سال نو شما هم مبارک
  سال خوبی داشته باشید
  نوشته هاتون جالبه قلم خوبی دارید
  موفق باشید خصوصا اون پست در مورد مخترع

  پاسخ به این نظر

 22. سلام همکار عزیزم امیدوارم سال ۹۰ سال رسیدن به تمام آرزوهایتان باشد موفق باشید

  پاسخ به این نظر

 23. سلام .سال نود را به شما تبریک عرض می کنم و ارزوی سال خو ب و پرباری برایتان دارم.
  آقای شکری چند روز پیش به پیشنهاد بسیج هنرمندان یک بلاگ با موضوع بسیج ساختم که انشالله سال دیگه قراره در جشنواره وبلاگ بسیج شرکت کنم.
  راستش می خواستم از شما راهنمایی بگیرم چون همیشه جزو اولین ها بوده اید به نظر شما چه موضاعاتی را قرار بدهم بهتره.
  آدرس لینک بلاگ را در بلاگ خودم گذاشتم خوشحال می شم بلاگ جدید را ببینید و نظرتان را بنویسید.

  پاسخ به این نظر

 24. سلام.
  سال نو شما نیز هم ..

  پاسخ به این نظر

 25. سلام .با مطلبی جدید به روزم.[گل]

  پاسخ به این نظر

 26. بنام خدا
  با مطلبی تحت عنوان “عمارهای دروغین، آقای طئب فاین تذهبون” بروزم. منتظر بازدید و نظردهی شما. یا علی

  پاسخ به این نظر

 27. سلام حالتون چطوره همشهری
  چرا اینجا از اون شکلکا نداره بفرستیم!! ها ها
  ادرس وبلاگتون رو از وبلاگ همکارتون مسلم رحیمی گرفتم خیلی ادم باحالی هستش
  من تو پست بانک کار میکنم
  یه مشکل برام پیش اومده میتونی راهنماییم کنی؟؟؟
  این پست بانک ما رو بیچاره کرده هاااااااااا
  منتظر هستم تشریف بیاریداااااااااا

  پاسخ به این نظر

 28. سلام.
  خسته نباشید.
  میگم از وبلاگی مثل وبلاگ شما دیگه بعیده اینهمه تاخیر و غیبت !!
  بهمن کجا و اردیبهشت کجا !!
  در هر صورت شاد باشید و برقرار..

  پاسخ به این نظر

 29. با سلام
  بنده یه چک دارم که طرف وصول نمیکنه
  اگه میشه شماره یه شر خر برام ایمیل کنین تا باهاش در میون بزارم
  اگه این کارو بکنید کمک بزرگی در حق چندین نفر کرده اید
  با تشکر

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  اینو که جدی نگفتی؟!!!

  پاسخ به این نظر

 30. با سلام
  بنده یه سفته ۱۰ میلیونی دارم که طرف وصول نمیکنه
  اگه میشه شماره یه شر خر برام ایمیل کنین تا باهاش در میون بزارم ، خواهشا کمکم کنید چون خیلی مهمه وصول این پول.
  اگه این کارو بکنید کمک بزرگی در حق چندین نفر کرده اید
  با تشکر

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  سلام..اصولا این کار را منطقی نمیدونم چه برسه به اینکه دلال شرخری هم بشم!!!

  پاسخ به این نظر

  اسماعیل Reply:

  یه چک ۱۰ میلیونی از یه نامرد گرفته ام اگه کمکم کنید نقد بشه … الهی گیر آدم نامرد نیفتید

  پاسخ به این نظر

 31. salam be shar khar fori niaz daram 0938086XXXX

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @drhosseini,
  سلام..شرمنده روی ماهتم دکتر جون..حالا یه مطلب نوشتیم..نگفتم که شرخر سراغ دارم!!!

  پاسخ به این نظر

 32. جان مادرتون ادرس یه شرخر رو برام بفرستید می خوام یه نامرد رو ادب کنه

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @رضا,
  برادر من۱ عزیزمن! ما فقط یه تحقیق درباره شرخری نوشتیم..نگفتم که بنگاه شرخری دارم!

  پاسخ به این نظر

 33. سلام.مطلب جابی بود.لطفا اگه میشه شماره تماس یک شر خر را هم به من معرفی کنید(ایمیل کنید)یک چک از یک دکتر دارم که حوصله ی انتظار کشیدن موعدش را ندارم.

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @دکتر حسنی,
  سلام..دکتر جان..من فقط در این مورد تحقیق کردم…دلال شرخری نیستم که!!!

  پاسخ به این نظر

 34. سلام.بابت تحقیق قشنگ و پر انرژیتون بسیار سپاسگزارم.
  درود خدا بر شما باد.
  اما ایکاش یکی دوتا شرخر خوب با مشخصات کامل هم معرفی میکردی تا با حل شدن مشکل خلق شریک ثواب بشی و مشمول دعای خیر بشی.

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @امید اهواز,
  سلام امید جان…کارمند بانکی گفتن، ما را چه به دلالی شر خر؟!!

  پاسخ به این نظر

 35. متاسفم برای قانون که ظابتش نون شر خری میخوره

  پاسخ به این نظر

 36. سلام ابراهیمی هستم
  سال۱۳۸۵ اشتباه کردم ۱۲۰۰دلار و۹۰۰ هزار تومان بدون مدرک به یک آشنا که چاپ خانه دارد قرض دادم که هنوز نداده است میتوانید کاری کنیذ پولم را پس بگیرم

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @ابراهیمی,
  سلام..انتشار این مطلب توسط بنده به مفهوم سراغ داشتن شرخر و این جور افراد نیست! در مورد مشکل شما هم بدون مدرک هیچ مرجع قانونی برای شما کاری نمیتونه انجام بده.

  پاسخ به این نظر

 37. سلام.منم نیاز به یکی از این عزیران دارم. از امروز شروع کنه چکهایی که دارم تا سه سال تضمین کار میدم.

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @عامر,
  سلام.دوست عزیزم! این یه نوشته در تحلیل و نقد “شرخریه” نه آگهی بازاریابی!

  پاسخ به این نظر

 38. با سلام، بنده می خوام برای همه درماندگان یه شرکت درجه یک شرخری رو معرفی کنم.شرکت طرح و اندیشه بهساز ملت متعلق به بانک ملت.از هیچ کاری برای وصول طلب شما فروگذار نمی کنند.حتی بردن آبروی مردم.دادن اطلاعات شخصی وام گیرنده وضامن.ایجاد رعب و وحشت برای خانواده وام گیرنده و ضامن.تهدیدو… که هیچ کدام در راستای اقدامات قانونی علیه مدیون نیست وو کاملا غیر قانونی و غیر اخلاقیه.بانک مرکزی هم مثل کبک سرسشو کرده تو برف.آبرو و حیثیت مردم هم برایشان مهم نیست و در عوض پولی که با توسل به راه هایی که گفتم از بانک کارمزد!!!!!!!!!!!!!میگیرند.

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @معصومه شعبانی از کرج,
  سلام.اگر ممکنه توضیح بیشتری درباره عملکرد این شرکت بدین. چون توی خط مشی اون نوشته شده: “برقراری، رشد و توسعه امنیت چرخش نقدینگی توأم با کاهش میزان ریسک در حوزه سرمایه گذاری از طریق اعتبارسنجی دقیق،احیاء منابع مالی از دست رفته بنگاه های اقتصادی و مالی با استفاده از سرمایه انسانی متخصص، کارا و فناوری های روز”و” استفاده بهینه از منابع سازمانی و تأمین منافع کلیه گروه های ذینفع ( اصل برد- برد)”

  پاسخ به این نظر

  دهقان Reply:

  آقای تاهباز توضیح داده خوندی؟

  پاسخ به این نظر

  مردانی Reply:

  برد برد! والله قبیحه.پول کثیف که میگن همینه.مگه بانک ها خودشون ادارات حقوقی ندارن که دست به دامن این شرکت های شرخری میشن.به نظر اینجانب این عمل نه شرعیه نه قانونیه و نه اخلاقی.

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @مردانی,
  دست به دامن نشدن! خودشون شرکت شرخری افتتاح کردن.

  پاسخ به این نظر

  ناصر تاهباز Reply:

  برخی از مسئولین بانک‌ها (بانک… با شعار تغییر را احساس کنیم!) و به بهانه صرفه جوئی در هزینه، اکثر مدیران و کارکنان اداره وصول مطالبات معوق خود را کاهش داده و در اصل اداره را غیرفعال و منحل کردند؛شرکت‌های شرخری که ظاهراً مسؤول مطالبات معوق ولیکن در اصل شرکت‌های جدیدی هستند که نقش شرخرها را در قالب شخصیت حقوقی برای بانک‌ها بازی می‌کنند،این موسسات با بهره جستن از روش‌های خاص خود اقدامات پیگیرانه را به منظور وصول مطالبات معوق به مرحله اجرا گذاشته و در شگردهای ظاهراً دلسوزانه به مشتریان بدهکار در قبال اخذ چک و سفته جدید به عنوان سود وام معوق شده فرصتی دیگر داده می‌شود ولی با سررسید وام و چک‌های اخذ شده مجدداً همان سیکل را تکرار و چک جدیدی از مشتری بدهکار سیستم بانکی دریافت کرده و فرصتی دوباره به وی داده می‌شود تا در نهایت دریافت هر یک از این چک‌ها همانند تارهای عنکبوت، مشتری را گرفتار و روز به روز به نابودی و ورشکستگی نزدیکتر می‌کند، این شرکت ها از هیچ روش درست و حتی غیرمعقول و نادرستی حتی ترسانیدن، تحقیر کردن و تهدید کردند به وحشت انداختن خانواده های مشتریان جهت فشار به بدهکار دریغ نمی کنند.حال سوال اینجاست که چرا و چگونه مسئولان سه قوه و بانک محترم مرکزی در این فقره ساکت است.آیا افشای اطلاعات شخصی مردم جرم نیست؟این عمل اخلاقی و قانونی است؟ این عمل در روسیه سابقه داشته که نمایندگان دوما، مجلس نمایندگان پارلمان روسیه پیشنهاد می کنند بانک ها و شرکت های شرخری که از فشار روانی برای دریافت بدهی ها استفاده می نمایند در صورت خودکشی بدهکاران طبق ماده مربوطه در آئین کیفری، تحت تعقیب قانونی قرار بگیرند.به عقیده تهیه کنندگان طرح قانونی در این خصوص، اتخاذ چنین تدبیری لازم است چون در حال حاضر بانک ها و شرکت های شرخر گاهی برای دریافت بدهی ها از اشخاص بر آنها فشار روانی وارد می کنند.

  پاسخ به این نظر

  آذرنوش Reply:

  احسنت.

  پاسخ به این نظر

  مطابق Reply:

  خدمت رسانی وظیفه بانک خصوصی نیست.استعمار و کسب سود بیشتر و دریافت مطالبات از هر طریق وظیفه بانک خصوصی است.

  پاسخ به این نظر

 39. سلام باید بگم نام اقای تاهباز در این جا جعلی و ایشان عمرا همچین صحبتی را در این سایت راجبه بانک … انجام دهند.! اینقدر دروغ، پراکنده نکنید. با تشکر

  پاسخ به این نظر

 40. عزیزم شما از شهر مقدس قم هستید و از همشهریان بنده از شما بعیده این دروغ پراکنی ها.۱۰۰ درصد شما از ان دسته بدهکارانی هستید که زورتان امده پول بیت المال را بدهید…کمک به چرخه اقتصادی کشور،طبق گفته مقام معظم رهبری مبنی بر خلق حماسه اقتصادی از اوجب واجبات است….دفعه آخرتان باشد و الا با شما به شدت بخورد خواهد شد…

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @علیرضا,
  سلام دوست گرامی..
  قسمت دروغ این نوشته را حتما ذکر کنید..
  ممنونم

  پاسخ به این نظر

  علیرضا Reply:

  موافقی یک قرار بزاریم و مفصل در مورد معضلات مطالبات معوق بانک ها با یکدیگر صحبت کنیم؟
  میتونین شعبه ی محل کارتونو بگید؟

  صحبت های جدید رئیس بانک مرکزی رو خوندی؟

  شرخری کلمه کاملا اشتباهی که شما به کار بردین ((وصول مطالبات معوق))

  پاسخ به این نظر

 41. داییه!!!!!!!! متوجه شدی یا با روش عباس آقا مصطفی باید باهات برخورد بشه……دروغگویی و دروغ پراکنی از گناهان کبیره است!!!!!!!! شیر فهم شد….محله گذر سفیدآب……

  پاسخ به این نظر

 42. ایششششششششششششششششش از این همه دروغ پراکنی…….دروغ دروغ دروغ دروغ دروغ دروغ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!گوی بزرگ تو بودی؟ تا حالا کجا بودی پینوکیو

  پاسخ به این نظر

 43. آقای شاکری معوقات بانکی هم اکنون از معضلات کشور ما می باشد،جای این دروغ پردازی ها کمی فکر کنید.یقینا شما از بدهکارانی بودید که این شرکت موفق به وصول طلب بانک در قبال شما شده است…………

  پاسخ به این نظر

 44. تمامی دوستانی که از شرخری دفاع کردید:۱- از کجا فهمیدید نامها جعلیه؟ مگه صاحبان اسامی رو میشناسید؟ ۲- لابد خودتان کارمند این شرکت های شرخری هستید که این همه کامنت گذاشتید که شرخری بد نیست.۳- به قول … اینم شلغه که شما دارید؟ ۴- شرخری جرمه، حتی اگه با زور و رانت و… مجوز تاسیس شرکت شرخری را هم گرفته باشید این عمل خلاف قانون اساسیه.موفق باشید.

  پاسخ به این نظر

 45. هرچند که احتمالاً اکثر مسئولین ارشد نظام و مدیران عامل بانک‌ها و مؤسسات مالی از این وضعیت و اعمال شرکت‌های فوق‌الذکر بی اطلاع هستند ولیکن عدم اطلاع ایشان نمی‌تواند این مسائل را توجیه کند لذا مسئولین بانک مرکزی به عنوان سیاستگذار و ناظر فعالیت‌های پولی و بانکی کشور باید کلاه خود را بالاتر
  بگذارند و برای پیشبرد اهداف خود دنباله رو نظریه ماکیاولیسم نباشند و نگویند برای وصول مطالبات معوق، هدف وسیله را توجیه می‌کند لذا خواسته فعالان اقتصادی کشور براین است تا هرچه سریع‌تر جلوی این نوع کاسبی‌ها گرفته شده و آرامش بر فضای کسب و کار و همچنین زندگی خصوصی آنها برگردد و زمینه‌ای فراهم شود تا مردم و مسئولین ذیربط با احترام متقابل با یکدیگر برخورد نمایند

  پاسخ به این نظر

 46. بانک مرکزی جلوی افتضاح شرخری بانک های خصوصی را نگیرد در جرمشان شریک خواهد بود. این است عدم توجه به فرمایشات رهبری که ایشان فرمایش کردند قانون فصل الخطاب باشد .از هر لحاظ که فکر کنی شرخری قبیح و حرامه.

  پاسخ به این نظر

  ساره از گیلان Reply:

  خیلی جالبه، توجه کردین این کارمندای شرکت های شرخری چقدر از شرکتاشون دفاع می کنن؟ تازه شنیدم توی شرکتاشون دفتر بسیج و زیارت عاشورا و … برگزار می کنن.لطفاً پاسخ بدن مگه توی قرآن نیاورده که به بدهکار فرصت بدهید؟ تازه مگه مملکت قانون نداره که شما شدی ولی! بانک؟ مگه بانکا خودشون اداره حقوقی ندارن؟ مگه وثیقه نمی گیرن؟ چرا مزاحم نوامیس مردم می شید؟ همه خبرگزاریا اعتراض کردند لاکن کو گوش شنوا؟ رانت خواری را باید از شما آموخت که کار ۱۰۰% غیر قانونی رو قانونی جلوه می دهید!!!! به قول یکی از دوستان برای مرگ انسانیت متاسفم که هر کسی برای پیدا کردن شلغ به هر کاری تن میده و آه و ناله مردم را بجون می خره!ضمناً شما که فقط دنبال کارمزد بیشترین نه وصول قطعی مطالبات؟! براتون اهمیت نداره اصلاً وصول مطالبات و فقط کارمزد می خواین! برخی از خائنین نظام بانکی که با شما برخورد نمی کنن و آبروی مملکت اسلامی رو بردن اونم درقبال چی؟ نمیدونم! به شما پر و بال دادن.یکی از دوستام کارمند بانکیه که شرکت شرخری تاسیس کرده میگه ما اصلا احتیاجی به این شرکت ها نداشتیم و اقدامات قانونی خودمون رو علیه بدهکاران پیگیری می کردیم که این شرکت ها سبز شده و الآنم بسیاری از کارمندان و حتی مسئولین بانکها هم از این فرزند نامشروع سرخورده شده و انگیزه خود را از دست داده اند.شرخری یعنی بری در خونه مردم تهدیدش کنی یا مزاحمت برای خود و خانوادشون ایجاد کنی! این حرام اندر حرامه.

  پاسخ به این نظر

  محمد از مازندران Reply:

  سلام ساره خانوم چقدر کامل و متین.این شرکتا تو مازندرانم هستند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  پاسخ به این نظر

 47. همانطور که نوشتم و درج نشد: برای مرگ انسانیت و سانسور متاسفم.

  پاسخ به این نظر

  ساره از گیلان Reply:

  ممنونم از صداقتتان.عرایض بنده از روی هیچ غرضی نیست فقط به اعتلای نظام بانکی مان فکر می کنم.چرا باید مردم اینقدر شاکی باشند؟

  پاسخ به این نظر

  مقامی Reply:

  سلام، تشکیل شرکت های شرخری با هدف وصول مطالبات بانکها نبود؛ بلکه مدیران بانکها خودشان ذی نفع این شرکتها بوده و در آنها سمت مدیریتی دارند.از عملکرد خلاف این شرکتها حمایت کرده و بدون توجه به نوع و میزان و نحوه وصول مطالبات (که بعضاً بدون دخالت مأموران شرکتها و با تلاش کادر حقوقی بانکها و از طرق قانونی به نتیجه رسیده اند)کارمزد شرخری را تأیید و پرداخت می کنند.خیانت به کادر حقوقی و کم ارزش جلوه دادن عملکرد قانونی کارمندان دوایر حقوقی و کارمندان شعبه، تنها دست آورد این شرکتهای شرخری است. 🙂

  پاسخ به این نظر

 48. سلام، از شرکتهای شرخری با نام مستعار شکایت کردیم اونوقت بانک محترم مرکزی بجای اینکه موضوع را پیگیری کنه عنوان داشت : بعلت نا معتبر بودن شماره تماس پیگیری ممکن نیست.کدام آدم عاقلی خود را با این شرکتهای شرخری در می اندازه؟ اونا که از همه رانت های موجود در ادارات مختلف برخورداند؟ بانک مرکزی شما باید به داد مردم برسی نه اینکه گوشت بدی دست گربهاینا درد دله ولی شما فقط می خواین اطلاعات شاکی بیچاره رو بدن به شرخرا؟!

  پاسخ به این نظر

  داود Reply:

  بسیار کار شجاعانه و عاقلانه ای کردی.دست بانک مرکزی هم توکاره.

  پاسخ به این نظر

 49. بنده از مدیران بانک ملت هستم و تمامی فرمایشات فوق را تایید می نمایم. تاسیس شرکت شرخری طرح و اندیشه بهساز ملت آبروی این بانک مردمی را برده است.

  پاسخ به این نظر

 50. سلام اگه میشه یه شر خر به من معرفی کنید تشکر

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @مینا,

  !!!?what

  پاسخ به این نظر

 51. با عرض ادب و احترام
  بنده هم یه چک ۵۰ میلیونی برگشت شده دارم که صادرکننده چک خیلی اذیتم کرده و من دیگه میخوام قید بخشی از مبلغ رو بزنم و چکم رو تحویل یه شرخر مجرب بدم.
  اگه کسی یه شرخر بدپیله سراغ داره لطفا به این آدرس behzad1809@gmail.com ایمیل کنه و

  باتشکر

  پاسخ به این نظر

 52. سلام
  با این وضع بی قانونی مملکت شر خرها لطف بزرگی به جامعه میکنن،اگر من هم روزی چک بی محل دادم و شر خر اومد سراغم نباید ناراحت بشم،حق رو باید گرفت حالا که قانون شده بهشت کلاهبردارا باید حق رو به زور گرفت

  پاسخ به این نظر

پاسخی بنویسید