سامانه نوین “آذرخش” بانک ملی ایران

برای شروع این نوشته ابتدا گریزی می زنم به یکی دو دهه قبل.azarakhsh

فضای بانکها را در ابتدای دهه هشتاد و قبل از اون را بیاد بیارید! حجم فیزیکی عظیمی از اسکناس روزانه بین شعب مختلف بانکها در حال تبادل بود. اگر کسی خیلی می خواست مطابق سیستم روز کار کنه از حواله و یا بین بانکی استفاده می کرد.برای ما هم به عنوان کارمند بانک ،اسفند ماه و خصوصا هفته آخر انرژی زیادی طلب می کرد. همه برای دریافت موجودی حسابشون به بانکها مراجعه می کردن تا مبادا در ایام تعطیل عید به مشکل پول نقد برخورد کنند. سیستمهای آنلاین مثل سیبا یا در خیلی از شعب وجود نداشت و یا فقط یه باجه به امور سیبا اختصاص داشت.کارتهای مغناطیسی بانکی هم به همین ترتیب.فقط توسط اقشار خاصی استفاده می شد.دورانی نه چندان دور اگر می گفتن یه کارت پلاستیکی میتونه جای حجم عظیمی از پول را بگیره برای کسی قابل باور نبود.اما این اتفاق افتاد. امروزه حداقل یه کارت مغناطیسی بانکی در کیف هر شخص وجود داره.برخی هم چندین کارت از یک بانک یا چند بانک مختلف و این کار موجب شد تا تقریبا دست به دست شدن فیزیکی اسکناس به طرز چشمگیری کاهش پیدا کنه.

اما از چند سال قبل اتفاق جدیدی در راه بود.این بار قرار شد کاهش یا حذف فیزیکی نه برای اسکناس بلکه برای کارتهای بانکی اتفاق بیافته. گاهی از گوشه و کنار صحبتهایی در این مورد می شنیدیم.تا اینکه یک سال و اندی قبل اسم سامانه “آذرخش” بانک ملی به گوشمون خورد.البته همون موقع توضیحات کامل درباره این سامانه را هم شنیدیم.اما اینکه با وجود آماده بودن برای عرضه به مشتریان چرا اینقدر تاخیر به وجود اومد جای سوال داره.

اما این سامانه آذرخش چیه؟

به طور ساده: شما برای خرید از فروشگاهها و یا استفاده از دستگاههای خودپرداز نیازی به همراه داشتن کارت بانکیتون ندارید و عملا تلفن همراه شما نقش کارت شما را در برابر خودپرداز یا دستگاه کارتخوان بازی میکنه.این سامانه روی گوشیهای مجهز به سیستم عامل های (Android، iOS،  Windows Phone، Java و Symbian) قابل نصبه.

چطور کار میکنه؟

روش کار به این شکله: شما نرم افزار “آذرخش” را از طریق بانک روی گوشی خودتون نصب می کنید. شعبه شما هم با احراز هویت ، اطلاعات کارت شما را وارد این نرم افزار می کنه.این اطلاعات شامل شماره ی روی کارت،کدcvv2 و تارخ انقضای کارته. شما می توانید کلیه کارتهای خود را به این سامانه معرفی کنید.از این به بعد شما برای خرید از فروشگاههای مجهز به این سیستم کافیه بعد از ورود رمز وارد نرم افزار بشید(تصویر شماره ۱)، کلید “تولید کد دو بعدی” را انتخاب کنید(تصویر شماره ۲).درصفحه بعد از انتخاب کارت ،کلید “ساخت کد را انتخاب کنید(تصویر شماره۳). بار کد تولید شده (تصویر شماره۴)را جلوی بارکدخوان دستگاه کارتخوان بگیرید و به سادگی عملیات خرید را انجام دهید. این عملیلات دقیقا معادل کشیدن کارت در دستگاه کارتخوانه و شما بدون همراه داشتن کارت خرید خود را انجام خواهید داد. این سامانه هیچ نیازی به اتصال به اینترنت و یا ارسال و دریافت پیامک نداره. در آینده ای نزدیک با تجهیز سخت افزاری خودپردازها به این سیستم با خیال راحت و بدون همراه داشتن حتی یک کارت، کلیه تراکنشهای بانکی امکان پذیر است.

پی نوشت۱: نوشته بالا برآورد و نتیجه گیری شخصی من از سامانه آذرخش بود.توضیحات بیشتر را از اینجا بخوانید.

پی نوشت ۲: دوست و همکار خوش ذوق ما آقای “آقابابایی” در روابط عمومی استان قم ،بنر این خدمت جدید را هم به زیبایی طراحی و منتشر کردند که کاملا گویای عملکرد این سیستم است. اینجا را ببینید

http://www.shokri.ir/banknevesht/wp-content/themes/the-book/the-book/images/mohr1.gif

—————————————————————————————————————————–

۱۱ Responses to “سامانه نوین “آذرخش” بانک ملی ایران”

 1. برادر علتش که معلومه چیه !اگه گفتی چرا تمام تصمیمات به حالت معلق در اومده

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @علیرضا خلج زاده,
  سلام…
  ؟؟؟؟؟؟

  پاسخ به این نظر

 2. سلام. خسته نباشید من راستش رو بخواید توی بانک کشاورزی، ملت و پست بانک حساب دارم و هیچکدوم از این بانک ها برای ویندوز فون برنامه موبایل بانک ندارن. از اینکه دیدم بانک ملی برای ویندوز فون برنامه داره (میدونم موبایل بانک نیست) خیلی خوشحال شدم. میشه از بچه های بالا بپرسید که برنامه ای برای عرضه موبایل بانک برای ویندوز فون دارند یا خیر؟
  خیلی ممنون اگر امکان داره از طریق ایمیل پاسختون رو برای من ارسال کنید. چون من یه کار تجاری دارم که تراکنش و منابعم زیاده و به موبایل بانک خیلی نیاز داره اگه بانک ملی برای ویندوز فون برنامه بزنه تمام حساب هامو به بانک ملی انتقال میدم.

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @میلاد نوروزی,
  سلام دوست عزیز
  متاسفانه هنوز برنامه ای جهت گوشیهای دارای سیستم عامل ویندوز فون در نوبت عرضه قرار ندارد.

  پاسخ به این نظر

 3. از مطالب خوبتون متشکرم

  پاسخ به این نظر

 4. یک تکنولوژی دیگه هست به نام NFC که روی گوشی های جدید هست
  اینم خوراک این کاراست
  مخصوصا برای خرید از کارت خوان ها و استفاده به جای کارت واحد مترو و…

  پاسخ به این نظر

 5. با تشکر فراوان

  پاسخ به این نظر

 6. آقا اطلاعات بانکیمون آبدیت شد. خداشاهده یه دونه است این وبلاگ در زمینه معرفی خدمات بانکی. سایت بانک ملی هم به این قدرت عمل نکرده….

  پاسخ به این نظر


 7. ….
  …..

  پاسخ به این نظر

 8. سلام
  یه نگاه کلی به قسمتای مختلف سایت انداختم . جالب بود . لازم دیدم ازتون تشکر کنم .
  موفق باشید .

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @سعید زهرایی,
  سلام..نظر لطفته

  پاسخ به این نظر

پاسخی بنویسید