“دورکاری” چیست؟ مثال بزنید!!!!!

اگه خدا قبول کنه دیروز غروب سر سفره افطار بودم، تلویزیون داشت خبر پخش میکرد..بیشتر حواسم به خوردن بود ، آقای محترم و مغز متفکری از هیات دولت  داشتن افاضات می فرمودن که یکی از سخنان گهربارشون باعث شد یه چند لحظه ای لقمه توی گلوی مبارکمون توقف کنه و بعد راهش را ادامه بده…داشت درباره لغت جدید “دورکاری” حرف میزد و اینکه دولت سعی داره این چند ساعتی را که از ساعت کار کارمندان دولت در ماه مبارک کم کرده، از طریق دورکاری جبران کنه….یکی از خبرنگارا ازش پرسید که ، دورکاری دیگه چیه و چطور کار میکنه؟ پرفسور محترم یه مثال زدن در حد اندازه جام جهانی: مثلا اینکه شما توی ادارتون تایپیست هستین و قراره روزی ۶برگ تایپ شده تحویل بدین، این ۶برگ را میبرین خونه و انجام میدیدن و فردا صبح میارین…

مثالش واقعا بینظیر بود و باعث شد سریع بتونم این مسئله را درباره سایر مشاغل دولتی حدس بزنم و تجزیه و تحلیل کنم …برای تعدادی از مشاغل مسئله به این صورت میشه:

قاضی دادگاه:

آدرس منزل را میدیدن به زندان مرکزی، اونا هم  متهم های مورد نظر را میارن منزل شما ، همونجا محاکمه میشن و حکم صادر میشه و میرن پی کارشون!

شرکت خودروسازی:

تمام قطعات اتومبیل را میبرن منزل، سرفرصت همه را سرهم بندی میکنین ، فردا صبح با یه ماشین کامل میاین شرکت، بهش میگن : دورکاری!( اتومبیلهای تولید داخل را که دیدین چه تحفه ایه! حالا حساب کنین همین ماشین طی ساعات دورکاری تولید بشه!)

پرستار بیمارستان:

چند تا مریض را با رسید از بیمارستان تحویل گرفته ، میبرین خونه،اونجا خوب بهشون رسیدگی میکنین ، داروهاش رو هم سر وقت میدین، فردا هم صحیح و سالم تحویل میدین ، میشه :دورکاری!

کارمند بانک:

نفری ۱۰تا چهارنخ اسکناس تحویل میگرین،،فردا اول وقت پاک کرده و فرسوده کشی شده تحویل میدین،بابتش رسید نمیخواد چون سند منزل در رهن بانکه!

البته در مورد بانکها فکر نکنم نیازی به دورکاری باشه ، چون ساعت کار خاصی کم نشده هیچ ،روز پنجشنبه در کمال حیرت، در حالیکه اعلام کرده بودن که ساعت کاری تا ساعت ۱۲ ظهره ، اما  طی یه نامه چریکی ساعت کار تا ساعت ۱۳ افزایش  پیدا کرد و موجب شد روزه تعداد زیادی از همکاران در شعب مختلف به دلیل مورد عنایت قرار دادن مصوب اصلی نامه مورد نظر، باطل بشه!

ناگفته نماند که ساعت شروع کار بانکها از ساعت ۷:۳۰ صبح به ۷:۴۵ تغییر پیدا کرده و تا پایان  سرجمع ۴۵ دقیقه کسر شده ، به استثنای پنجشنبه که نیم ساعت هم نسبت به روزای عادی بیشتر شد و باعث شد برای خیلی ها از دورکاری تبدیل به “زورکاری” بشه!

در پایان از همه دوستان و عزیزان و کسانی که به اسم نماینده در مجلس محترم و دوست داشتنی شورای اسلامی و یا تحت عنوان وزیر در هیات دولت مشغول خدمتند، عاجزانه خواهش می کنم ، ما کارمندای بانک را در این یه مورد بی خیال شن! به اندازه کافی روزا کار می کنیم، ظهرها هم که یه بغل پرونده وام باید ببریم خونه و تا شب بنویسیم ، از شب تا صبح هم یه سره خواب بانک و اجرای پروژه مشتری مداری را می بینیم! خیر امواتتون بی خیال!

http://www.shokri.ir/banknevesht/wp-content/themes/the-book/the-book/images/mohr1.gif

————————————————————————————————

۱۱ Responses to ““دورکاری” چیست؟ مثال بزنید!!!!!”

 1. سلام همکار عزیز
  این دور کار همیشه توی بانک انجام میشه.
  صبح بانکیم
  بعد از ظهر باجه هستیم
  عصر میریم بازاریابی
  شب پرونده های معاملات رو می نویسیم
  نصف شب خواب بانک رو می بینیم
  و صبح روز بعد با انرژی کامل خودمون رو برای دورکاری آماده می کنیم.

  پاسخ به این نظر

 2. سلام
  طاعات و عبادات قبول
  یه پوسترویژه ماه رمضان طراحی کردم عکس آیه قرانیش هم از خودمه خوشحال میشم دانلودش کنین
  حجمش هم ۱٫۷ مگابایته

  پاسخ به این نظر

 3. من احساس می کنم دو سالی که توی بانک بودم به نسبت هر دوسال دیگه ای توی زندگیم خیلی تند گذشته و شاید کمترین دستاوردو داشته

  پاسخ به این نظر

 4. خب در عوض دیگه دور کاری نداریم خودش میدونی چقد این دورکاری زحمت داره و مسئولیت
  مثلا همین خودروسازی
  همینجوری تو کارخونه میسازن چی میسازن وای به حال اینکه تو خونه بسازن
  آخر سر مثلا میخاستن سواری تحویل بدن قطعه کم میاد وانت تحویل میدن

  پاسخ به این نظر

 5. دور کاری در مورد بعضی مشاغل اجرا میشه نه همه مشاغل .خودتونو مسخره کنید

  پاسخ به این نظر

  مدیر وبلاگ Reply:

  دوست عزیز با جنبه از شهر قزوین…چشم…ضمن تشکر از این همه ارادت حضرت عالی!!! خدمتتون عارضم که نیازی نیست که خودمون را مسخره کنیم…همینطوری و در حالت “دیفالت ” مورد تمسخر دولت محترم هستیم….
  منتظر دیگر نظرات گرم و دوستانه! شما هستم

  پاسخ به این نظر

 6. سلام، پست جدید گذاشتم، لطفاً بهم سر بزن و نظر بده…

  پاسخ به این نظر

 7. سلام – نمیدونم چرا نظر قبلی من رو نمایش ندادین؟!!
  ولی خب به روزم با “مقایسه ای اجمالی بین کارکنان صف و ستاد”
  اگه افتخار بدین خوشحال میشم.

  پاسخ به این نظر

  مدیر وبلاگ Reply:

  سلام..ما و از این جسارتا؟!!! اگه دقت کنید نظر قبلی شما کاملا قابل رویته همکار گرامی….

  پاسخ به این نظر

 8. تو بعضی از شعب دور کاری لازمه . مثلا یکی باجه های شعبه …. مورد دستبرد یکی از حرفه ای ترین و سریع ترین دزدان جهان (از جامعه محترم معتادین ) قرار گرفت و طی اون ۱۰۰۰۰۰۰ تومن پول نقد زبون بسته رو از پشت گیشه زدن که به دلیل عدم شناسایی سارق مربوطه تا اطلاع ثانوی تحویلدار بیچاره باید از جیب مبارک بده(اهمیت بیمه تحولیداران)
  حالا با تصویب دورکاری تحویلدار محترم به مشتریانش میتونه بگه:
  نزدیک نشین از همون دور کارتون رو بگین انجام میدم

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  به این هم میشه گفت : دورکاری!

  پاسخ به این نظر

پاسخی بنویسید