تعریف pinpad و pos

مطلب زیر در پی سوال یکی از دوستان بازدید کننده از وبلاگ درباره تفاوتهای pinpad و pos می آید..تا با تفاوتهای این دو سیستم بیشتر آشنا بشویم.

يكي ديگر از تجهيزات رايانه‌اي كه در بانكداري الكترونيك از آن استفاده مي‌شود EFTPOS مي‌باشد. اين دستگاه نيز مانند يك رايانه شخصي (PC) داراي تمامي واحدهاي عملياتي از قبيل واحد ورودي، واحد خروجي، واحد پردازشگر مركزي و واحد حافظه مي‌باشد. از اينرو و بطور مستقل مي‌تواند مورد استفاده قرار گيرد. اين دستگاه با استفاده از مودمي كه در اختيار دارد، مي‌تواند از طريق خطوط تلفن به مركز رايانه بانك يا بعبارت ديگر به «سرويس دهنده»متصل شود. اين دستگاه عمليات بانكي از قبيل دريافت و پرداخت توسط كارت را انجام مي‌دهد و اين دستگاه نيز داراي چاپگر و دستگاه ورودي كارت خوان مي‌باشد و  بيشتر مواقع در فروشگاهها و سازمانهاي خدماتي پذيرنده كارت مورد استفاده قرار مي‌گيرند. بيشتر بانكها بدليل استهلاك كم اين نوع دستگاهها سعي مي‌كنند به ازاي هر يك دستگاه ATM  به تعداد بيشتري (20 عدد) از اين دستگاه جهت انتقال وجوه بين حسابهاي مشتريان در همان بانك استفاده كنند زيرا بدليل عدم قابليت Dispenser در اين دستگاه اولا فرسودگي بابت پرداخت حجم وسيعي از اسكناسها به مشتريان وجود ندارد و ثانيا با انتقال وجوه از يك حساي به حساب ديگر سپرده مشتريان از بانك خارج نمي‌شود.

——–

دستگ‍اههاي Pinpad
دستگاه Pinpad مانند دستگاه EFTPOS مي‌‌باشد با اين تفاوت كه‌اين دستگاه مستقل از رايانه‌هاي شخصي (PC) قابليت استفاده نداشته و بعنوان يكي از دستگاههاي جانبي رايانه در بانكداري الكترونيك مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اين دستگاه از طريق يكي از درگاهها به رايانه‌هاي شخصي متصل مي‌شود و با توجه به رابط گرافيكي (GUI) امكان خواندن اطلاعات را از روي كارت و انجام عمليات دريافت و پرداخت بر روي حساب كارت را دارا مي‌باشد. اين دستگاه در مقايسه با دستگاههاي ATM و EFTPOS ارزانتر مي‌باشد.

 

 

 

—————————————————————————————————–

 

 

4 Responses to “تعریف pinpad و pos”

 1. می توانید انچه که درباره دستگاه atm نوشته اید درباره POS هم بنویسید ؟
  با تشکر

  پاسخ به این نظر

 2. پردازنده دقیقا چه کاری در pos انجام می دهد؟

  پاسخ به این نظر

 3. ممنون برای مطلب خوبی که نوشتید به من بیشتر از بقیه کمک کرد !؟

  پاسخ به این نظر

 4. ممنون از اطلاعات مختصر و مفیدی که ارائه دادید. راستش خیلی سخته که آدم تو اینترنت اطلاعات مورد نیازش به زبان فارسی رو پیدا کنه .درضمن صفحه وب سایتتون هم مثل بقیه سایتهای وطنی اعصاب خردکن و اجق وجوق نیست . مو فق باشید

  پاسخ به این نظر

پاسخی بنویسید