تعریف pinpad و pos

مطلب زیر در پی سوال یکی از دوستان بازدید کننده از وبلاگ درباره تفاوتهای pinpad و pos می آید..تا با تفاوتهای این دو سیستم بیشتر آشنا بشویم.

یکی دیگر از تجهیزات رایانه‌ای که در بانکداری الکترونیک از آن استفاده می‌شود EFTPOS می‌باشد. این دستگاه نیز مانند یک رایانه شخصی (PC) دارای تمامی واحدهای عملیاتی از قبیل واحد ورودی، واحد خروجی، واحد پردازشگر مرکزی و واحد حافظه می‌باشد. از اینرو و بطور مستقل می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. این دستگاه با استفاده از مودمی که در اختیار دارد، می‌تواند از طریق خطوط تلفن به مرکز رایانه بانک یا بعبارت دیگر به «سرویس دهنده»متصل شود. این دستگاه عملیات بانکی از قبیل دریافت و پرداخت توسط کارت را انجام می‌دهد و این دستگاه نیز دارای چاپگر و دستگاه ورودی کارت خوان می‌باشد و  بیشتر مواقع در فروشگاهها و سازمانهای خدماتی پذیرنده کارت مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیشتر بانکها بدلیل استهلاک کم این نوع دستگاهها سعی می‌کنند به ازای هر یک دستگاه ATM  به تعداد بیشتری (۲۰ عدد) از این دستگاه جهت انتقال وجوه بین حسابهای مشتریان در همان بانک استفاده کنند زیرا بدلیل عدم قابلیت Dispenser در این دستگاه اولا فرسودگی بابت پرداخت حجم وسیعی از اسکناسها به مشتریان وجود ندارد و ثانیا با انتقال وجوه از یک حسای به حساب دیگر سپرده مشتریان از بانک خارج نمی‌شود.

——–

دستگ‍اههای Pinpad
دستگاه Pinpad مانند دستگاه EFTPOS می‌‌باشد با این تفاوت که‌این دستگاه مستقل از رایانه‌های شخصی (PC) قابلیت استفاده نداشته و بعنوان یکی از دستگاههای جانبی رایانه در بانکداری الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه از طریق یکی از درگاهها به رایانه‌های شخصی متصل می‌شود و با توجه به رابط گرافیکی (GUI) امکان خواندن اطلاعات را از روی کارت و انجام عملیات دریافت و پرداخت بر روی حساب کارت را دارا می‌باشد. این دستگاه در مقایسه با دستگاههای ATM و EFTPOS ارزانتر می‌باشد.

 

 

 

—————————————————————————————————–

 

 

۴ Responses to “تعریف pinpad و pos”

 1. می توانید انچه که درباره دستگاه atm نوشته اید درباره POS هم بنویسید ؟
  با تشکر

  پاسخ به این نظر

 2. پردازنده دقیقا چه کاری در pos انجام می دهد؟

  پاسخ به این نظر

 3. ممنون برای مطلب خوبی که نوشتید به من بیشتر از بقیه کمک کرد !؟

  پاسخ به این نظر

 4. ممنون از اطلاعات مختصر و مفیدی که ارائه دادید. راستش خیلی سخته که آدم تو اینترنت اطلاعات مورد نیازش به زبان فارسی رو پیدا کنه .درضمن صفحه وب سایتتون هم مثل بقیه سایتهای وطنی اعصاب خردکن و اجق وجوق نیست . مو فق باشید

  پاسخ به این نظر

پاسخی بنویسید