تبلیغ قدیمی بانک بازرگانی ایران

این پست مربوط میشه به ویدئوییbank-bazargani از بانک بازرگانی ایران(اولین بانک خصوصی در ایران) که احتمالا این تیزر تبلیغاتی مربوط به اواخر دهه چهل باشه.(حالا اگر دوستان اطلاعات دقیقتر و مستندی از تاریخ این تیزر دارن حتما اطلاع بدن). جایزه ای که در این تبلیغ برای برندگان بانک عنوان میشه،پرداخت مبلغ پونصد تومن روزانه برای هر نفر و هر روز صبح در منزله که یه آقایی هر روز صبح از طرف بانک میاد و دودستی تقدیم می کنه. اونطوری که در آخر ویدئو عنوان میشه از هر ۱۰نفر یه نفر حتما برنده اس! ویدئو را ببینید تا ادامه مطلب را خدمتتون بگم:

Loading video ...

حدس میزنم که چه سوالی ذهنتون را مشغول کرد! اولین سوالی که به ذهن هموطنان ما در این دوران میرسه اینه که با پونصد تومن اون موقع چکار میشد کرد؟

از اونجایی که زمان برای سایرملل دنیا سه حالته ( زمان گذشته،زمان حال،زمان آینده) اما برای ایرانیها چهار حالت(زمان گذشته،زمان حال،زمان آینده،زمان شاه!!!) پس با این توصیف یه سری به جدول نرخ سکه و دلار در “زمان شاه!” می اندازیم.البته با این توضیح که شاید این مقایسه کاملا صحیح و علمی نباشه اما خالی از لطف نیست!

به این جدول که مربوط به حوالی دهه پنجاهه نگاه کنید:

nerkh-arz طبق نوشته انتهای جدول دلار در بازار تهران با افزایش قیمتی که داشته ۱۲۰ریال فروخته شده. پس با این حساب روی ۵۰۰ تومن میشده حدود۴۲دلار. اگر امروز چنین جایزه ای به شخصی تعلق بگیره با نرخ دلار امروز میشه حدود یک میلیون و چهارصد و پنجاه هزار ریال(قبلا به اشتباه نوشته بودم :یک میلیون چهارصد و پنجاه هزار تومن.با دقت یکی از بازدیدکنندگان عزیز اصلاح شد).یعنی واقعا میشده مثل میلیونرها زندگی کرد.

اما نکته ای که این وسط مبهم میمونه اینکه، این جایزه تا چه مدتی پرداخت میشده. مادام العمر بوده یا برای کی دوسال؟

واما نکته اموزشی این مطلب: این بانک “بازرگانی ایران” چی بوده و سرنوشتش چی شد:

“بانک بازرگانی ایران” به عنوان اولین بانک خصوصی ایران در بهمن سال۱۳۲۸ تاسیس شد و کارش را از سال ۱۳۲۹ شروع کرد.این بانک اولین بانک خصوصی با مالکیت ۱۰۰% ایرانی بوده. این بانک در محل پیشین شعبه بازار بانک شاهی واقع در خیابان بوذرجمهری تهران روبروی مسجد سلطانی با ۱۸ نفر کارمند گشایش یافت و در سال ۱۳۲۹ به علت توسعه فعالیت‌های بانک در خیابان سعدی اقدام به تاسیس شعبه کرد.سال ۱۳۳۱ بانک بازرگانی ساختمان بانک شاهی را ۳٫۵میلیون تومن خرید.ظاهرا رقابت خوبی هم با بانکهای بزرگی مثل ملی و سه و کشاورزی داشته.تو اون دوران این بانک حسابی به نام “حساب سیار” باز می کرد که مشتریای بانکش میتونستن در همه شهرهایی که بانک شعبه داشت از حسابشون برداشت کنن.سالی دوبار هم در مهر و بهمن قرعه کشی داشته و جایزه میداده ،مثل همین جایزه ی بالایی. سرمایهٔ پرداختی «بانک بازرگانی ایران» در پایان اسفند ماه ۱۳۴۹ به مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال می‌رسید.

و اما سرنوشت این بانک:

طبق ماده ۱ اساسنامه بانک تجارت که در تاریخ ۲۹ آذر ۵۸ به تصویب مجمع عمومی بانکها رسید این بانک با اجازه حاصل از ماده ۱۷ لایحه قانونی اداره امور بانکها از ادغام بانکهای ایران و انگلیس، اعتبارات ایران، ایران و خاورمیانه ، تجارتی ایران و هلند ، بازرگانی ایران، ایران و روس ، صنایع ایران، بین المللی ایران و ژاپن ، ایرانیان، کار، شهریار و ایرانشهر تشکیل گردید .

در انتهای این پست نگاهی داریم به وضع دارایی و بدهی این بانک در سال ۱۳۳۶٫کلیک کنید.

پی نوشت: مطلبی ویژه همشهری های قمی،کلیک کنید

http://www.shokri.ir/banknevesht/wp-content/themes/the-book/the-book/images/mohr1.gif

——————————————————————————————————–

۹ Responses to “تبلیغ قدیمی بانک بازرگانی ایران”

 1. خوشحال مشویم در مورد ربای بانکها نظرتان را بما اعلام کنید
  در صورت تمایل با نام خودتان در جنبش درج میشود

  پاسخ به این نظر

 2. یعنی احتمالاً اگر امروز بود، هر روز صبح مبلغ پانصد هزار تومان تحویل می‌شد؟! واقعاً چون میلونرها می‌شود زندگی کرد! درآمد ماهانه پانزده میلیون تومان!

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @سیدمهدی,
  اگه دقیق بخواهیم حساب کنیم چند تا کارشناس میخواد که به روز حساب شه.ولی با این حال معلومه پول زیادی میشده.

  پاسخ به این نظر

 3. خوشحال میشم بنده هم جزء برندگان ۴۲ دلاری روزانه شم… نمیشه این طرح رو بروز کنید؟

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @ساسان م,
  دیر رسیدی ساسان جان، بانکش جمع شد رفت پی کارش. به قول معروف: “آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت” یا به قول محمود:………….!

  پاسخ به این نظر

 4. آقای شکری عزیز! اگر جایزه بانک روزانه ۵۰۰ تومان باشه، همان طور که فرمودین به دلار می شود حدود ۴۲ دلار و از آن جایی که امروزه هر دلار تقریبا برابر ۳۶۰۰ تومانه، ۵۰۰ تومان آن روزها می شود: ۱۵۰ هزار تومان. و نه یک میلیون و چهارصد و پنجاه هزار تومان شما!!!! (فکر کنم در شمارش صفرها اشتباه کردین.)

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @سعید,
  سلام..درست حساب کردین.اشتباه کردم.ممنون از دقتتون.اصلاح شد.

  پاسخ به این نظر

 5. آرم بانک یه کمی شبیه فروهره !!!!
  فقط بالاتنه آدمک رو کم داره ،،، مگه نه؟؟!!!!

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @بانو,
  بله..درسته. فقط یکی دو قسمت فروهر حذف شده.

  پاسخ به این نظر

پاسخی بنویسید