بانک چیست؟

بانک چیست؟!

بانک نهادی اقتصادی است که وظیفه هایی چون تجهیز و توزیع اعتبارات، عملیات اعتباری ،عملیات مالی، خرید و فروش ارز، نقل و انتقال وجوه، وصول مطالبات اسنادی و سود سهام مشتریان، پرداخت بدهی مشتریان، قبول امانات، نگهداری سهام و اوراق بهادار و اشیای قیمتی مشتریان، انجام وظیفهٔ قیمومیت و وصایت برای مشتریان، انجام وکالت خریدیا فروش را بر عهده دارند. وظایف بانک مرکزی عبارتست از انتشار اسکناس و تنظیم حجم پول در گردش، نگهداری فلزات گرانبها و ارزهای متعلق به دولت، نگهداری ذخایر قانونی و موجودی نقدی بانک های تجاری، ایجاد امکانات اعتباری برای بانک های تجاری، انجام دادن عملیات تصفیه حساب بین بانکها،صندوقداری و نمایندگی مالی برای عملیات بانکی دولت، اجرای سیاست پولی و کنترل حجم اعتبارات. این بانک مسؤولیت کنترل شبکه بانکی و اداره سیاست پولی ثبات را بر عهده دارد.این بانک، بانک‌ها را در جهت ارائهٔ خدمت و هماهنگی با اقتصاد به فعّالیت وا میدارد.(بانک را چگونه تعریف می کنید؟) ( تعریف بانک)

(تعاریف بالا را با عملکرد فعلی بانکها که بیشتر شبیه موسسات خیریه شده مقایسه کنید….جدا شرمنده ام!!!!!!)

——————————————————————————————————————–

۱۵ Responses to “بانک چیست؟”

 1. با نظر شما موافقم .البته بانک های کشور ما هم تا اندازه ای که البته باید گفت کمی بیشتر از تا اندازه ای به دولت وابسته شده اند و زمان آن شده که با خصوصی شدن و آزادی عملکرد و دقت در کار اصلی خود که همانا یک واسطه برای امور اقتصادی است رشد نمایند

  پاسخ به این نظر

 2. السلام علیکم خوب من فکر میکنم که بانک ها تحت نظارت دولت باید تا اندازه باشد

  پاسخ به این نظر

 3. سلام خسته نباشید وبلاگ خوبی بود یه گره ایی هم از کارمابازکرد

  پاسخ به این نظر

 4. عرض سلام و خسته نباشید

  یک سوال بانکی دارم، اگر در جای مناسبی نمی پرسم عذرخواهی می کنم. جایی برای طرح سوالات پیدا نکردم.

  شخصی در یک بانک مانند بانک ملی، در یکی از شعب شهر اصفهان حساب دارد. اگر این شخص بخواهد به تهران برود و در آنجا زندگی را ادامه دهد، آیا می تواند حساب ملی خود را از اصفهان به یکی از شعب شهر تهران تغییر دهد؟

  کلا در مورد ضوابط اینکار بگویید. مثلا آیا حساب اول را باید بست و در یکی از شعب تهران حساب باز کرد؟ و یا میتوان در ۲ شعبه یک بانک، همزمان حساب داشت؟

  پیشاپیش از پاسختان و مطالب خوبتان سپاسگزارم.

  پاسخ به این نظر

  مدیر وبلاگ Reply:

  باسلام
  ارائه کلیه خدمات غیر از “صدور دسته چک” برای حسابهای سیبا و ملی کارت در شعبات سراسر کشور امکانپذیر است.بنابراین حسابهای سیبا در صورت انتقال مشتری به شهر دیگر نیازی به افتتاح مجدد ندارند و با همان حساب می توان فعالیتهای مالی را ادامه داد.
  داشتن چند حساب به طور همزمان هم منع قانونی ندارد.
  موفق باشید.

  پاسخ به این نظر

  برديا Reply:

  عرض سلام و احترام
  با سپاس از پاسخ شما

  یعنی میتوان چند حساب با چند شعبه مختلف داشت؟

  با تشکر

  پاسخ به این نظر

  مدیر وبلاگ Reply:

  سلام…
  بله و منع قانونی ندارد.

  پاسخ به این نظر

 5. سلام- وبلاگ خوبیه – چرادرسطح کشور
  سیستم یکپارچه بانکی نداریم

  پاسخ به این نظر

  مدیر وبلاگ Reply:

  سلام دوست گرامی….سیستم یکپارچه بانکی کشور با راه اندازی شبکه شتاب در سالهای قبل شروع شد و با تکامل این سیستم و اضافه شدن شبکه ساتنا و در آینده نزدیک توسعه کامل این سیستم برای واریز وجه نقد هم نیازی به مراجعه به بانک شعبات بانک خودتان ندارید.به طور مثال از سال گذشته وجه کلیه چکهای بانک صنعت و معدن به طور لحظه ای و آنلاین توسط شعبات بانک ملی پرداخت می شود.
  موفق باشید.

  پاسخ به این نظر

 6. سلام
  نظرتون درباره سیستم مهرگستر بانک کشاورزی چیه ؟

  پاسخ به این نظر

  مدیر وبلاگ Reply:

  سیستم مهر کشاورزی از منعطفترین و کاراترین سیستمهای آنلاین شبکه بانکی است که نسبت به خدمات آن تبلیغات کمی دارد.

  پاسخ به این نظر

 7. چه راهکار هایی برای جذب سپرده مردم توسط بانکها وجود دارد؟(البته غیر از سود و جوایز)

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  بهترین راه جذب منابع تجهیز باجه شعب است. در صورتیکه مشتری در صف و در پشت باجه معطل نشود و درهنگام دریافت وجه با مشکل هم از لحاظ شلوغی و هم از نظر نقدینگی روبرو نگردد و از طرز برخورد کارکنان رضایت خاطر داشته باشد این فرد برای همیشه مشتری شعبه است و چندین نفر دیگر را هم تشویق می کند و عکس این قضیه هم صادق است.
  – دیگر اینکه باشناخت بازار اطراف شعب و تبلیغات مناسب و همچنین گفتگو و تبادل نظر با کسبه و کارمندان و بخش‏های مختلف اقتصادی محل می توان به راحتی نسبت به جذب منابع اقدام کرد.
  ضمن اینکه در دوره فعلی اکثر مشتریان به دنبال خدمات الکترونیک قوی و سریع از طرف بانکها می باشند . که ارائه هر چه بیشتر این خدمات موجب جذب بیشتر سپرده های مشتریان می شود..

  پاسخ به این نظر

 8. salam
  web besiar khubi darin mamnunam gerehe kare ma ro baz kardin
  dastetun dard nakone

  پاسخ به این نظر

 9. عرض سلام و خسته نباشید
  من دانشجوی ارشد رشته مدیریت بازرگانی هستم گاهی برای انجام بعضی از تحقیقاتم از مطالبی که شما تهیه کردید استفاده میکنم ضمن تشکر از شما میخواستم ازتون خواهش کنم تو تحقیق جدیدم به من کمک کنید تحقیق من در مورد موسسات مالی و اعتباری(تاریخچه-حجم عملیاتی-تعداد-قواننین-نظارت-توزیع و سود-میزان رضایت-نحوه تبدیل شدن به بانک و …)راستش هرچی تلاش میکنم چیز بدرد بخوری ازاینترنت پیدانمیکنم.به نظر شما چطور میتونم اطلاعات خوبی در این زمینه بدست بیارم؟

  پاسخ به این نظر

پاسخی بنویسید