اولین شعبه بانک ملی در اردبیل

وقتی که تاریخ ایران را مطالعه می کنیم در هر دوره نام برخی اشخاص و اماکن به دلیل تاثیرگذاری خاص بر وقایع آن دوره ardebil بسیار تکرار شده.مثلا دراواخر قرن گذشته و در همین قرن اخیر نام شخصیت های تاثیرگذاری مانند:امام خمینی، امیرکبیر،میرزاکوچک خان،دکتر مصدق و یا اماکن و ارگانها مثلا: شرکت ملی نفت ایران و یا “بانک ملی ایران

در مطالعه تاریخ معاصرایران نکته مشهود،پیوند تاریخچه تاسیس و ادامه حیات بانک ملی با تاریخ سیاسی و اقتصادی ایرانه. تقریبا کمتر کتابی با موضوع تاریخ معاصر وجود داره که نامی از بانک ملی نبرده باشه.دوستان اگر حضور ذهن داشته باشند در برنامه بررسی تاریخ معاصر که زمانی از شبکه دو و با اجرای “خسرو معتضد” پخش میشد،سه قسمت از این برنامه اختصاص به تاریخچه تاسیس بانک ملی داشت.

به همین مناسبت جمع آوری این گونه اسناد جهت انتشار در وبلاگ را شروع کردم که امیدوارم تداوم داشته باشه.برای شروع کار از مطلبی در جلد دوم کتاب”اردبیل در گذرگاه تاریخ” استفاده می کنیم.این کتاب به نویسندگی مرحوم “بابا صفری” و از انتشارات “دانشگاه آزاداسلامی – واحد اردبیل” است که در سال ۱۳۷۰ منتشر شده.

در صفحه ۳۳ این کتاب اینطور اومده :

تأسیس شعبهء بانک-ملى در اردبیل‌:

پول اسکناس در اوایل خیلى کم بود اما رفته‌ رفته مقدار آن زیادتر میشد و کم‌کم‌ جاى مسکوک نقره را میگرفت.صرافها پولهاى نقره را در کیسه‌هائى که مخصوص‌ آنها،از مدقال یا گونیهاى محکم دوخته میشد،میریختند و کیسه‌ها را معمولا صد تومانى‌ ترتیب میدادند و چون وزن هر قران یک مثقال بود ازاین‌رو هرکیسه یکهزار مثقال‌وزن میداشت.برات و حواله نیز معمول و صرافها با دریافت کارمزدى بعنوان طرفهاى‌خود در ولایات دیگر حواله صادر میکردند.

بانک ملى ایران در سال  ١٣١۵  اولین شعبه ی خود را در اردبیل دایر کرد و این‌ اقدام با حسن استقبال در بین مردم بویژه تجار و بازرگانان مواجه شد.

افتتاح شعبه با مراسم خاصى صورت گرفت و با ترتیب مجلس جشنى از رؤسا و بازرگانان و معاریف شهر در خانهء حاج امین،که براى آن اجاره شده بود،گشایش یافت.

این شعبه بتدریج از پر معامله‌ترین شعبات بانک ملى در سطح کشور گردید زیرا با ترقى قیمت محصولات کشاورزى و دامى،که تنها منبع درآمد اقتصادى این‌ شهر است،داد وستد آن رونق یافت و صادرات فرآورده‌هاى مزبور به دیگر نقاط ایران،بانک ملى اردبیل را در مسیر فعالیتهاى بیشترى قرار دارد.

تصویر صفحه ی ۳۳ کتاب را از اینجا ببینید:کلیک کنید

http://www.shokri.ir/banknevesht/wp-content/themes/the-book/the-book/images/mohr1.gif

——————————————————————————————————–

۹ Responses to “اولین شعبه بانک ملی در اردبیل”

 1. انشاء الله خدا پشت وپناهتون باشه .قبلا گفتم بازم میگم کارمندهای بانک ملی زبر و زرنگ ترین کارمندها بین موسسات وبقیه ی بانک ها هستن …
  امان از دست این موسسات جدید که هر روز مثل قارچ سبز میشن

  در پناه حق

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @سوگند,
  ممنون..باعث دلگرمیه

  پاسخ به این نظر

 2. آقای لطفی سلام یه لینک به ما میدید ؟

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @سایت حسابداری آنلاین تک ضرب,
  لطفی؟!!!
  در حال تغییرات اساسی لینکدونی هستم..بعد از سر و سامان گرفتن، چشم

  پاسخ به این نظر

 3. ممنون. مطالبتون عالین.

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @رامین,
  نظر لطفتونه دوست عزیز

  پاسخ به این نظر

 4. ممنون دوست عزیز.بعنوان ی همکار هرازگاهی به وبلاگ پر محتواتون سر میزنم و از یادداشتهاتون استفاده میکنم.موفق باشی

  پاسخ به این نظر

  عبدالرضا شکری Reply:

  @غلامرضا نعمتی,
  سلام. دم شما گرم. دلم برای بر و بچه های شعبه تنگ شده.

  پاسخ به این نظر

 5. سابیدی!!!

  پاسخ به این نظر

پاسخی بنویسید